71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Kompost jako naturalny nawóz dla ogrodu

nawóz z kompostownika

Kompost to naturalna forma recyklingu, która pozwala na przetworzenie odpadów ogrodowych, kuchennych i innych resztek organicznych w naturalny, bogaty w składniki odżywcze, idealny do upraw roślin nawóz. Proces ten jest wyjątkowo prosty i może być przeprowadzony w każdym domu, ogródku czy na balkonie.

 

Jakie są zalety kompostowania?

 

Kompostowanie odpadów organicznych przynosi wiele korzyści naszemu środowisku, ale i zdrowiu. Odpady organiczne to materiały, które powstają w wyniku działalności ludzkiej i biologicznych procesów w naturze. W skład takich odpadów wchodzą pozostałości po żywności, resztki roślinne, gałęzie, liście, ścięta trawa, resztki zwierząt itp. Ze względu na swoją naturę, te odpady są bardzo cenne dla środowiska, ponieważ stanowią źródło składników odżywczych dla gleby i roślin.

Jednym ze sposobów na wykorzystanie tych odpadów jest kompostowanie. Proces ten polega na biologicznym rozkładzie materiałów organicznych przez mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby, w obecności tlenu. Dzięki temu powstaje kompost, czyli substancja o konsystencji podobnej do ziemi, bogata w składniki odżywcze i mikroorganizmy, które korzystnie wpływają na rozwój roślin.

Korzyści płynące z kompostowania są wielorakie i zróżnicowane. Przede wszystkim, kompostowanie pomaga w redukcji odpadów i ograniczeniu ilości odpadów kierowanych na składowiska, co przyczynia się do zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych wytwarzanych przez te miejsca. W wyniku procesu kompostowania dochodzi również do eliminacji szkodliwych substancji organicznych i metali ciężkich, które mogą zanieczyścić wodę gruntową.

Inną korzyścią wynikającą z kompostowania jest to, że dobry jakościowo kompost wprowadza próchnicę do gleby, poprawiając jej strukturę i właściwości fizyczne. Kompostowanie przyczynia się do zwiększenia zawartości składników odżywczych w glebie, takich jak azot, fosfor i potas, co z kolei skutkuje lepszym procesem wegetacyjnym roślin i uzyskiwaniem bardziej urodzajnych plonów. Kompost wpływa na zmniejszenie ilości azotanów w owocach i warzywach, co przekłada się na ich wyższą jakość i zdrowsze właściwości.

 

W jakim miejscu ustawić kompostownik ogrodowy oraz co do niego wrzucać?

 

Kompostownik musi być zacieniony oraz chroniony od wiatru. Należy także pamiętać o dobrej wentylacji, aby proces kompostowania odbywał się w odpowiednich warunkach. Warto też zadbać o jego komfortowe usytuowanie, aby łatwo można było dorzucać do niego nowe odpady i wymieszać je z już znajdującym się w nim kompostem.

Idealnymi surowcami na kompost są resztki warzyw, owoców, liście, gałęzie, skoszona trawa, zwiędłe kwiaty, fusy z kawy, herbata, skorupki jaj, a także papier i kartony, które są biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych substancji. Nie powinno się jednak dodawać mięsa, tłuszczów, kości, olejów, mleka, sera i innych produktów mlecznych, ponieważ to może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów i przyciągania szkodników.

Odpady systematycznie należy przerzucać, aby zapewnić odpowiednie warunki powietrzne i wilgotność. Kompost musi być wilgotny, ale nie mokry, aby nie wystąpiła nadmierna fermentacja i powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

 

Jak wspomóc kompostowanie i jaki komposter kupić?

 

Kompostownik z palet to pomysł na zrobienie własnoręcznie miejsca na odpady, można oczywiście zakupić także gotowe konstrukcje.

Z pewnością dobrze jest zaopatrzyć się w produkty wspierające procesy zachodzące w kompoście.

Nawóz AGRECOL to mieszanka z dużą zawartością azotu, która pomaga przyspieszyć proces kompostowania i zwiększyć żyzność gleby.

Natomiast ZIELONY DOM Komposter pomaga przyspieszyć fermentację odpadów roślinnych i utworzyć próchnicę glebową, usuwając jednocześnie nieprzyjemne zapachy.

W naszej ofercie posiadamy już gotowe mieszanki ziem z kompostem.

COMPO BIO Ziemia do siewu i pikowania zawiera naturalne składniki i delikatną strukturę. Jest to produkt, który może zastąpić domowy kompost.

W przypadku KRONEN® CO₂MPOFERM® Ekokompost mamy do czynienia z kompostem nowej generacji z mikroorganizmami i minerałami, który poprawia strukturę gleby i zapobiega erozji, a także nie emituje CO₂ do atmosfery.

Kompostowanie to prosty sposób na przetwarzanie odpadów organicznych. Proces ten przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia. Zachęcamy do korzystania z takich ekologicznych rozwiązań. Nasz internetowy sklep ogrodniczy oferuje szeroki asortyment produktów dla ogrodu, także związanych z kompostowaniem. Serdecznie zapraszamy.

Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl