Nawozy do warzyw
AGRECOL Ferticaps kapsułki nawozowe do pomidorów i papryk 14szt.
Nawozy do warzyw
Każdy ogrodnik wie, że obfitość plonów, ale też ich jakość zależy od tego czym i kiedy są nawożone. W odżywianiu warzyw, temat ten jest nieco bardziej wyczerpujący. To właśnie w ich przypadku, to czym nawozimy, jest wyjątkowo istotne, ponieważ trafi to ostatecznie i na nasz talerz. Wbrew pozorom, nawóz do warzyw nie musi być zawsze pochodzenia naturalnego, przy stosowaniu nawozów mineralnych muszą być po prostu zachowane odpowiednie proporcje substancji odżywczych.
Nawożenie warzyw
Nawozy są niezbędne zarówno w naszych ogrodach, jak i profesjonalnych gospodarstwach. Każda roślina ma jednak inne zapotrzebowanie na składniki mineralne, a zwłaszcza ta, której owoce nadają się do spożycia. Nawożenie jest potrzebne nie tylko do ich prawidłowego rozwoju, ale wpływa też na smak, rozmiar i trwałość plonów. Brakujące minerały u poszczególnych roślin uzupełnią dedykowane im nawozy naturalne do warzyw i mineralne. W ofercie posiadamy również nawozy uniwersalne odpowiadające poszczególnej grupie, np. do warzyw.
Kiedy nawozić rośliny?
Uzupełnianie składników odżywczych naszych roślin powinniśmy zacząć od nawożenia startowego wiosną. Kolejnym etapem będzie zasilanie już rozwijających się roślin według zaleceń producenta nawozu. Najważniejsze jednak jest bycie sumiennym i terminowe nawożenie naszych roślin.
Rodzaje nawozów do warzyw
Najczęściej przy okazji nawożenia warzyw, sięgamy po naturalne nawozy do warzyw. Wpływają one w dużej mierze na smak plonów i nie stwarzają ryzyka przenawożenia. Do najpopularniejszych nawozów z tej kategorii należą: obornik, kompost i nawozy zielone. Stosuje się go głównie jesienią, mieszając z ziemią i pozostawiając aż do wiosny.
W naszym sklepie znajdą Państwo zarówno organiczne, jak i mineralne i mineralno-organiczne nawozy.
Naturalne nawozy do warzyw
Nawóz organiczny do warzyw taki jak obornik zawiera niezbędne składniki potrzebne roślinom, wpływa ich na właściwości biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz na strukturę gleby. Dodatkowo, glebom lekkim, na których jest stosowany, nadaje zwięzłość, ciężkie natomiast rozluźnia. Polecamy CDN Obornik bydlęcy suszony 4l.
Kompost jest kolejnym, równie wartościowym i naturalnym nawozem do warzyw. Produkowany jest w warunkach domowych z ogrodowych odpadków roślin uprawnych, liści drzew i gałęzi. Wyróżnia go wyjątkowo wysoka zawartość próchnicy. Stosuje się go bezpośrednio na ziemię i nie należy go przekopywać, tak jak się to robi w przypadku obornika.
Ostatnią propozycją produktu naturalnego jest nawóz zielony. Są to rośliny, najlepiej posiadające dużą masę zieloną, przekopane z ziemią. Do roślin świetnie nadających się do zrobienia nawozu są: saradela, facelia czy łubin żółty. Te rośliny najlepiej jest zasiać latem, przekopać natomiast jesienią.
Mineralne nawozy do warzyw
Mogą być stosowane samodzielnie, lub naprzemiennie z nawozami organicznymi. Zakładając ogródek warzywny możemy zastosować nawóz startowy i długodziałający. Taki nawóz stosujemy wiosną przed lub w trakcie sadzenia rozsady. Nawozy mineralne do nawożenia warzyw występują albo w postaci granulatu albo koncentratu do rozpuszczenia w wodzie.
Najczęściej spotykane grupy nawozów to:
Azotowe – spośród nich najpopularniejsze są saletrzak magnezowy, saletry wapniowe i amonowe, mocznik
Fosforowe – z tej kategorii polecane są superfosfaty, które warto jest podać w początkowej fazie wegetacji
Potasowe – do wyboru jest saletra potasowa i siarczan potasu, podnoszące odporność roślin na szkodniki i choroby
Dodatkowo, nawozy te dostarczają potrzebne roślinom minerały – potas, wapń, żelazo i magnez.
Nawóz uniwersalny do warzyw
Jeżeli w swojej kolekcji masz już kwiaty balkonowe, a wśród nich warzywa, to nawóz uniwersalny jak najbardziej wspomoże wzrost większości Twoich roślin.
Bogata oferta nawozów do warzyw
Nawożenie warzyw ma na celu uzyskanie wysokiego i zdrowego plonu, w związku z czym, zestaw minerałów, jakimi powinniśmy nawozić rośliny jest nieco inny, niż w przypadku roślin ozdobnych. Nawożenie w sposób intuicyjny i przy nieświadomym użyciu nawozu mineralnego może przynieść odwrotny efekt od pożądanego. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów do roślin warzywnych, m. in. do pomidorów i papryki, do roślin dyniowatych, do ogórków, do roślin cebulowych czy do ziół.