Nawozy mineralne
Dolomit CM 10kg mineralny nawóz wapniowo-magnezowy na trawnik i plony
Nawozy mineralne
Najistotniejszym elementem rozwoju chemicznego, biologicznego i fizycznego roślin jest nawożenie. Roślinom często brakuje substancji, o które ciężko w naturalnych nawozach takich jak obornik czy kompost. Te ostatnie pełnią bardzo ważną funkcję w nawożeniu, jednak to nawozy mineralne są w stanie uzupełnić konkretne deficyty makroskładników i odpowiednio dokarmić roślinę. Stosowane są zarówno w uprawach profesjonalnych, jak i amatorskich.
Czym jest nawóz mineralny
Potocznie, są one nazywane nawozami sztucznymi, ponieważ stworzone są ze związków chemicznych zawierających składniki pokarmowe potrzebne do nawożenia roślin. Mają one ściśle określony skład i dobierane są do indywidualnych potrzeb i deficytów mineralnych naszych upraw. Podstawowymi składnikami nawozów mineralnych jest Azot (N), Fosfor (P), Potas (K), Magnez (Mg), Wapń (Ca), Siarka (S) i Bor (B).
Jak dzielimy nawozy mineralne
Nawozy mogą być zarówno jednoskładnikowe i wieloskładnikowe, i to jest ich podstawowy podział. Te pierwsze dostarczają precyzyjnie jeden składnik pokarmowy np. azot, natomiast te drugie są kompleksowe i mogą ich mieć dwa lub trzy. Są one wtedy dedykowane wybranym grupom roślin np. nawozy do roślin zielonych czy nawozy do trawy. Jeżeli chodzi o własności fizyczne nawozów, nawozy mogą być granulowane lub płynne. W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór nawozów mineralnych.
Ze względu na metodę aplikacji nawozy dzielimy na:
- Posypowe
- Krystaliczne (do rozpuszczania w wodzie)
- Płynne (dolistne i doglebowe)
- W postaci pałeczek
Minerały, na których zawartość najczęściej zwracamy uwagę to Azot, Fosfor, Potas, Wapń i Magnez. Jak działają poszczególne makroelementy?
Nawozy azotowe – wydłużenie okresu wegetacji, zwiększenie masy zielonej i plonu,
Nawozy fosforowe – ukorzenianie roślin, rozwój korzeni
Nawozy potasowe – kwitnienie, wybarwianie, rozwój generatywny roślin
Nawozy wapniowe – reguluje odczyn gleby, wapnuje
Nawozy magnezowe – prawidłowy wzrost rośliny, skala pobierania składników odżywczych i odporność rośliny
Zastosowanie nawozów mineralnych
Za prawidłowy wzrost roślin odpowiadają trzy główne czynniki: odpowiednie oświetlenie, dostępność wody oraz obecność substancji mineralnych w podłożu. W wyniku wzrostu roślin oraz wypłukiwania wodą opadową, zawartość substancji odżywczych w glebie ulega ciągłej redukcji, dlatego też niezbędne jest regularne nawożenie.
Substancjami kluczowymi dla rozwoju roślin są tzw. makroelementy, do których zalicza się azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę. Ważną funkcję pełnią również pierwiastki śladowe (mikroelementy) takie jak: żelazo, miedź, cynk, bor i chlor. Zbyt niskie stężenie któregokolwiek ze składników mineralnych skutkuje zaburzeniami wzrostu, wybarwiania i kwitnienia.
To, jakiego nawozu powinniśmy użyć zależy od kilku czynników a mianowicie: rodzaju rośliny, PH gleby, pory roku, stadium wzrostu i tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Najważniejszym jest przestrzeganie wytycznych stosowania i dawkowania produktu przedstawionych przez producenta na opakowaniu nawozu. Przenawożenie może być szkodliwe nie tylko dla naszych upraw, ale też wód gruntowych i środowiska. Istotnym więc jest sprawdzenie wymagań nawozowych roślin oraz przeprowadzenie analizy zasobności gleby.
Przechowywanie nawozów mineralnych
Nawozy mineralne, ze względu na to, że składają się z składników chemicznych, wymagają wyjątkowej ostrożności w przechowywaniu. Tego typu produkty powinny być magazynowane w oryginalnych i szczelnych opakowaniach, nie wystawione na promienie słoneczne i chronione przed zawilgoceniem. Dodatkowo, powinny być pozostawione w miejscach bez dostępu dla dzieci i zwierząt domowych.