71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Nawozy mineralne

Agrecol Agra Saletra wapniowa 5 kg

Agrecol Agra Saletra wapniowa 5 kg

producent: AGRECOL
5902341710561
cena: 46,49 zł
Dolomit 10kg

Dolomit 10kg

producent: INCO
5900861142145
cena: 13,61 zł
Dolomit CM 5kg

Dolomit CM 5kg

producent: DOLPOL
5905668961012
cena: 2,44 zł
Mocznik Pulrea 25kg

Mocznik Pulrea 25kg

producent: Grupy Azoty
2031710393029
cena: 98,13 zł

Nawozy mineralne

Najistotniejszym elementem rozwoju chemicznego, biologicznego i fizycznego roślin jest nawożenie. Roślinom często brakuje substancji, o które ciężko w naturalnych nawozach takich jak obornik czy kompost. Te ostatnie pełnią bardzo ważną funkcję w nawożeniu, jednak to nawozy mineralne są w stanie uzupełnić konkretne deficyty makroskładników i odpowiednio dokarmić roślinę. Stosowane są zarówno w uprawach profesjonalnych, jak i amatorskich.

Czym jest nawóz mineralny

Potocznie, są one nazywane nawozami sztucznymi, ponieważ stworzone są ze związków chemicznych zawierających składniki pokarmowe potrzebne do nawożenia roślin. Mają one ściśle określony skład i dobierane są do indywidualnych potrzeb i deficytów mineralnych naszych upraw. Podstawowymi składnikami nawozów mineralnych jest Azot (N), Fosfor (P), Potas (K), Magnez (Mg), Wapń (Ca), Siarka (S) i Bor (B).

Jak dzielimy nawozy mineralne

Nawozy mogą być zarówno jednoskładnikowe i wieloskładnikowe, i to jest ich podstawowy podział. Te pierwsze dostarczają precyzyjnie jeden składnik pokarmowy np. azot, natomiast te drugie są kompleksowe i mogą ich mieć dwa lub trzy. Są one wtedy dedykowane wybranym grupom roślin np. nawozy do roślin zielonych czy nawozy do trawy. Jeżeli chodzi o własności fizyczne nawozów, nawozy mogą być granulowane lub płynne. W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór nawozów mineralnych.

Ze względu na metodę aplikacji nawozy dzielimy na:

  • Posypowe
  • Krystaliczne (do rozpuszczania w wodzie)
  • Płynne (dolistne i doglebowe)
  • W postaci pałeczek

Minerały, na których zawartość najczęściej zwracamy uwagę to Azot, Fosfor, Potas, Wapń i Magnez. Jak działają poszczególne makroelementy?

Nawozy azotowe – wydłużenie okresu wegetacji, zwiększenie masy zielonej i plonu,

Nawozy fosforowe – ukorzenianie roślin, rozwój korzeni

Nawozy potasowe – kwitnienie, wybarwianie, rozwój generatywny roślin

Nawozy wapniowe – reguluje odczyn gleby, wapnuje

Nawozy magnezowe – prawidłowy wzrost rośliny, skala pobierania składników odżywczych i odporność rośliny

Zastosowanie nawozów mineralnych

Za prawidłowy wzrost roślin odpowiadają trzy główne czynniki: odpowiednie oświetlenie, dostępność wody oraz obecność substancji mineralnych w podłożu. W wyniku wzrostu roślin oraz wypłukiwania wodą opadową, zawartość substancji odżywczych w glebie ulega ciągłej redukcji, dlatego też niezbędne jest regularne nawożenie.

Substancjami kluczowymi dla rozwoju roślin są tzw. makroelementy, do których zalicza się azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę. Ważną funkcję pełnią również pierwiastki śladowe (mikroelementy) takie jak: żelazo, miedź, cynk, bor i chlor. Zbyt niskie stężenie któregokolwiek ze składników mineralnych skutkuje zaburzeniami wzrostu, wybarwiania i kwitnienia.

To, jakiego nawozu powinniśmy użyć zależy od kilku czynników a mianowicie: rodzaju rośliny, PH gleby, pory roku, stadium wzrostu i tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Najważniejszym jest przestrzeganie wytycznych stosowania i dawkowania produktu przedstawionych przez producenta na opakowaniu nawozu. Przenawożenie może być szkodliwe nie tylko dla naszych upraw, ale też wód gruntowych i środowiska. Istotnym więc jest sprawdzenie wymagań nawozowych roślin oraz przeprowadzenie analizy zasobności gleby.

Przechowywanie nawozów mineralnych

Nawozy mineralne, ze względu na to, że składają się z składników chemicznych, wymagają wyjątkowej ostrożności w przechowywaniu. Tego typu produkty powinny być magazynowane w oryginalnych i szczelnych opakowaniach, nie wystawione na promienie słoneczne i chronione przed zawilgoceniem. Dodatkowo, powinny być pozostawione w miejscach bez dostępu dla dzieci i zwierząt domowych.

 

Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl