Nawozy do roślin domowych
Nawozy do roślin domowych
Rośliny doniczkowe są prawdziwą ozdobą naszego domu, dlatego chcemy by były piękne, zdrowe i kwitnące. Powszechnie uważa się jednak, że nie wymagają one specjalnej uwagi czy opieki, a jedynie regularnego podlewania. Jest to jednak nieprawdziwe stwierdzenie, bo rośliny doniczkowe, tak jak każde inne, wymagają starannej pielęgnacji, w której skład wchodzi przesadzenie, czyszczenie i nawożenie.
Nawożenie roślin domowych
Doniczkowe rośliny domowe to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa roślin ciepłolubnych. Ich wegetacja trwa zazwyczaj cały rok, mimo że zimą można mówić o pewnego rodzaju okresie spoczynku związanym ze skróconym czasem naświetlania. Nieustanny wzrost oraz niewielka pojemność doniczek bardzo szybko prowadzi do wyjaławiania gleby, co skutkuje koniecznością ich przesadzania i regularnego nawożenia.
Ze względu na ograniczony obszar działania, w nawożeniu roślin domowych doskonale sprawdzają się nawozy płynne oraz pałeczki nawozowe. Oczywiście w zależności od uprawianej przez nas grupy roślin powinniśmy stosować odpowiednie mieszanki nawozowe; do kaktusów i sukulentów, do roślin kwitnących, do storczyków, do roślin zielonych itd.
Skład nawozów do roślin domowych
Do prawidłowego rozwoju, rośliny doniczkowe potrzebują trzech głównych makro- i mikroelementów; azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). Ten pierwszy zapewnia rozwój części zielonych roślin. Drugi powoduje prawidłowe zawiązywanie się pąków i wpływa na rozwój korzeni. Potas natomiast, również odpowiada za kwitnienie, ale jego główną funkcją jest zwiększanie odporności roślin na wszelkie choroby grzybowe i szkodniki. W nawozach dodatkowo znajdziemy takie mikroelementy jak: miedź, żelazo, molibden czy cynk.
Wymagania na poszczególne elementy różnią się w zależności od gatunku roślin. Rośliny ozdobne zielone będą potrzebowały zdecydowanie więcej azotu niż pozostałe. Ten pierwiastek wzmaga u nich porost liści ale też intensyfikuje ich kolor. W tej grupie roślin znajdują się np.: fikusy, kalatee, zamioculcasy, monstery czy filodendrony. Polecamy produkty: Do palm yuk i dracen 0,5l, Mineral żel do bonsai 0,25l.
Warto wiedzieć, że kaktusy będą potrzebowały specjalnego nawozu przeznaczonego tej grupie roślin.
Rośliny o ozdobnych kwiatach, będą potrzebowały nawozów o przewadze potasu i fosforu, czyli tych do roślin kwitnących. Mowa tu np. o gardeniach, fiołkach, skrzydłokwiatach czy kalanchoe-i. W tej grupie roślin sprawdzą się: Planton K krystaliczny, Magiczna siła 2w1 balkonowe, Compo do orchidei 250ml.
Kiedy nawozić kwiaty doniczkowe domowe
Kwiaty doniczkowe najlepiej nawozić w okresie wegetacyjnym, który zaczyna się już z początkiem wiosny, a trwa do września. W przypadku przesadzania roślin wiosną, nawożenie nie może nastąpić wcześniej, niż trzy tygodnie po tym zabiegu. Roślina potrzebuje tego czasu na rozwój korzeni i „zadomowienie się” w nowej doniczce. Z nawożeniem należy się wstrzymać w okresie jesienno-zimowym z racji ograniczonego światła dziennego i przechodzenia roślin w stan spoczynku. Sztuczne pobudzanie roślin do aktywności i wzrostu nie jest wskazane.
W przypadku roślin kwitnących, gdzie mamy do czynienia z dużymi potrzebami nawozowymi, należy je dokarmiać raz w tygodniu. Rośliny zielone o bujnych liściach powinno się nawozić co 2 tygodnie.
Jeżeli chodzi o dawkowanie, to najlepiej jest się zapoznać z zaleceniami na opakowaniu każdego nawozu. Wbrew powszechnie panującej opinii, przenawożenie jest o wiele bardziej szkodliwe, niż niedobór składników odżywczych. Ich nadmiar może spowodować uszkodzenie liści i korzeni, a w najgorszym wypadku obumarcie rośliny.
Rodzaje i formy nawozów do roślin domowych
Wśród nawozów do roślin domowych znajdziemy ich przeróżne formy, od płynnych, po granulowane, pałeczki czy koreczki.
Najwięcej nawozów do roślin doniczkowych to odżywki mineralne czyli inaczej sztucznie wytwarzane. Wśród nich znajdziemy produkty żelowe, sypkie oraz płynne. Bez problemu rozpuszczają się w wodzie i są bezpośrednio wchłaniane przez rośliny. Świetnie sprawdzą się: YARA Kristalon Czerwony 12-12-36 3 KG,
Nawóz w formie pałeczek to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą procesowi nawożenia poświęcać zbyt dużo czasu. Produkt ten jest stosowany doglebowo, a po podlaniu zaczyna stopniowo uwalniać wartości odżywcze.
Inną formą nawożenia jest metoda dolistna, która wymaga spryskania rośliny preparatem. Są to gotowe do użycia roztwory ze spryskiwaczem do domowego oprysku.
Nawozy organiczne powstają z naturalnych produktów odzwierzęcych i roślinnych. Cenionym i popularnym nawozem z tej kategorii jest biohumus – odżywka produkowana z odchodów dżdżownic. Wzmaga on uwalnianie substancji odżywczych, wspomaga wzrost roślin i pozytywnie wpływa na strukturę gleby. Tak jak w przypadku większości nawozów organicznych, biohumus trudno jest przedawkować. W związku z niskim stężeniem składników odżywczych w tego typu nawozach, warto jest stosować je naprzemiennie z odżywkami mineralnymi.