Nawozy do iglaków
Nawozy do iglaków
Iglaki ostatnimi latami stały się niezwykle popularną ozdobą w naszych ogrodach. Pięknie wybarwione iglaki pozwalają cieszyć się zielenią nawet w okresie jesienno-zimowym. Aby jednak Twoje iglaki zachowały intensywny kolor, szybko rosły i cieszyły się pełnią zdrowia, ważne jest by zadbać o prawidłowe nawożenie. Nie wiesz kiedy i czym nawozić ogrodowe iglaki? Jaki będzie najlepszy nawóz do iglaków? Pomożemy Ci w wyborze.
Jak nawozić?
Nawożenie iglaków należy rozpocząć od razu wiosną, gdy tylko ruszy wegetacja. Wiosenny nawóz powinien zawierać wysoka dawkę kluczowego pierwiastka -azotu (N), gdyż odgrywa on ważną rolę w pojawianiu się pięknych, nowych przyrostów igieł i łusek. W nawozie nie powinno zabraknąć również innych pierwiastków i mikroelementów.
Możemy skorzystać z jesiennych nawozów uniwersalnych przeznaczonych roślinom zielonym, jednak najlepiej zastosować nawozy dedykowane iglakom. Sposób w jaki będziemy nawozić zależy od rodzaju nawozu, który wybierzemy.
Nawozy wieloskładnikowe
Podstawowym i najczęściej wybieranym rodzajem są wieloskładnikowe nawozy do iglaków w postaci granulatu, takie jak Fructus Iglak, Agrecol Nawóz do iglaków, Florovit Nawóz do iglaków. Nawozy te dostarczają zwiększoną dawkę azotu (N), ale również potasu (K) i fosforu (P). Stosujemy je raz w miesiącu od wiosny do lata. Ze względu na wysoką zawartość azotu, stosowanie zaleca się tylko do końca lipca.
Dostępne mamy również nawozy do iglaków długodziałające jak np. Substral Nawóz do iglaków 100 dni. W zupełności wystarczą one naszym roślinom na 3 miesiące. Stosujemy je tylko dwa razy w sezonie; pierwszy raz w marcu, a ponownie dopiero w czerwcu. Wyróżnić możemy jeszcze nawóz Substral Osmocote do iglaków, który działa do 6 miesięcy. Nawóz zastosowany wiosną wystarczy na cały sezon.
Organiczne nawozy do iglaków
Oprócz wieloskładnikowych nawozów mineralnych, oczywistym jest stosowanie pod iglaki nawozów organicznych. Aby zachować zdrową i żyzną glebę konieczne jest wzbogacenie podłoża w próchnice i składniki humusowe. Każdej wiosny, aby wyściółkować podłoże pod iglaki, należy podsypywać je kompostem. Warto również zastosować Biohumus, który doskonale sprawdza się jako nawóz do iglaków zapewniając roślinom masę składników odżywczych.
Interwencyjne nawozy do iglaków – szybka pomoc w przypadku problemów
Gdy z nasze iglaki zaczynają popadać w złą kondycję czyli marnieją, zaczynają tracić kolor, wówczas należy skorzystać z szybkiej pomocy nawozów interwencyjnych.
Najczęstszą dolegliwością naszych iglaków jest brązowienie igieł. Musimy wtedy zastosować nawóz wzbogacony w magnez (Mg), który wspomaga produkcję chlorofilu. Nawozy te stosujemy tylko wiosną, a najlepszym wyborem będzie: Florovit Nawóz przeciwko brązowieniu igieł lub Agrecol Nawóz do iglaków przeciw brunatnieniu.
W sytuacji gdy iglaki są w złej kondycji, a igły stają się bladozielone, szybki efekt regeneracji zapewni Substral Magiczna siła do iglaków.
Natomiast, jeśli iglaki preferują kwaśną glebę, której w naszym ogrodzie brakuje, poratować nas może nawóz Agrecol Nawóz zakwaszający do iglaków.
Jesienne nawozy do iglaków
Wraz z końcem okresu wegetacyjnego konieczna jest zmiana w sposobie nawożenia iglaków. W tym czasie należy ograniczyć dostarczanie iglakom azotu (N), ponieważ podany w późnym okresie (od sierpnia) opóźnia drewnienie tkanek, co może skutkować uszkodzeniem pędów podczas przymrozków. W związku z tym, od sierpnia powinno się podawać nawóz ze zmniejszoną dawką azotu, jednocześnie pamiętając o zwiększeniu ilości fosforu (P) i potasu (K). Dzięki temu zwiększymy odporność na mróz i wspomożemy system korzeniowy naszych iglaków.
Świetnie sprawdzają się do tego nawozy jesienne do iglaków. W naszym asortymencie posiadamy produkty takie jak: Agrecol Nawóz jesienny do iglaków, Fructus Jesienny iglak 5kg, Substral Magiczna Siła Jesienny do Iglaków.
W naszym asortymencie posiadamy szeroką gamę produktów do iglaków, które pomogą zachować im głęboki zielony kolor, wzmogą ich wzrost i sprawią, że będą zdrowe przez cały rok.