71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Jak siać trawę? Wysiewanie trawy w ogrodzie

Jak siać trawę? Wysiewanie trawy w ogrodzie

Piękny, zielony trawnik to prawdziwa wizytówka każdego domu i ogrodu. Stanowi on nie tylko atrakcyjną oprawę dla roślin i elementów małej architektury, ale również pełni ważne funkcje praktyczne - zapewnia miejsce do wypoczynku, rekreacji i zabawy. Jednak stworzenie i utrzymanie zdrowego, bujnego trawnika to zadanie wymagające wiedzy, umiejętności i systematycznej pielęgnacji. Wiele osób boryka się z problemami, takimi jak nierównomierny wzrost, pojawianie się chwastów czy choroby traw.

W niniejszym obszernym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces zakładania trawnika - od przygotowania gleby, przez wybór odpowiedniej mieszanki traw, aż po właściwe techniki wysiewu i pielęgnacji. Dzięki naszym profesjonalnym radom i wskazówkom, z pewnością uda Ci się stworzyć piękny, zdrowy i bujny trawnik, który będzie cieszyć oko przez długie lata. Zapraszamy do lektury!

 

Przygotowanie gleby

Zanim przystąpisz do wysiewu, musisz odpowiednio przygotować glebę. Rozpocznij od usunięcia wszelkich chwastów, korzeni i kamieni z powierzchni, na której chcesz zasiać trawę. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą narzędzi ogrodniczych, takich jak grabie czy motyka. Pozwoli to uniknąć konkurencji o składniki odżywcze i wodę między trawą a niepożądanymi roślinami.

Następnie spulchnij glebę na głębokość około 10-15 cm, aby ułatwić kiełkowanie nasion i umożliwić głębsze zakorzenianie się młodych źdźbeł. Do tego celu możesz użyć glebogryzarki lub kultywatora. Dzięki temu zabiegi uzyskasz pulchną, dobrze napowietrzoną warstwę siewną.

Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, warto ją wzbogacić o kompost lub inne organiczne nawozy. Dzięki temu trawa będzie miała optymalny start i szybciej się zakorzeni.

 

Agrecol nawóz do traw

 

Wybór odpowiedniej mieszanki traw

Istnieje wiele rodzajów traw, które różnią się między sobą właściwościami, takimi jak odporność na deptanie, tolerancja na zacienienie czy wymagania glebowe. Przed dokonaniem wyboru mieszanki, zastanów się, w jakich warunkach ma rosnąć Twój trawnik - czy będzie to obszar intensywnie użytkowany, czy też raczej mniej uczęszczany. Popularne mieszanki zawierają takie trawy, jak kostrzewa czerwona, życica trwała czy wiechlina łąkowa. Kostrzewa czerwona doskonale radzi sobie na glebach suchych i piaszczystych, a życica trwała jest odporna na deptanie. Z kolei wiechlina łąkowa preferuje gleby żyzne i wilgotne. Pamiętaj, aby wybrać mieszankę dostosowaną do klimatu i warunków panujących w Twoim ogrodzie. Pomoże Ci to uniknąć problemów z nierównomiernym wzrostem lub chorobami traw.

Wysiew trawy

Gdy gleba jest już przygotowana, możesz przystąpić do wysiewu trawy. Najlepszym okresem na ten zabieg jest wczesna wiosna lub wczesna jesień, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają kiełkowaniu i wzrostowi traw. Aby uzyskać równomierny i estetyczny efekt, skorzystaj z profesjonalnego siewnika do trawy, takiego jak np. Scotts Easy Green. Urządzenie to pozwoli Ci precyzyjnie rozrzucić nasiona po powierzchni, zachowując zalecaną przez producenta dawkę na metr kwadratowy. Zbyt gęsty wysiew może prowadzić do zagęszczenia traw i problemów z ich wzrostem, natomiast zbyt rzadki wysiew może skutkować pojawieniem się chwastów.

Po rozsypaniu nasion, delikatnie wdeptaj je w glebę, aby zapewnić im dobry kontakt z podłożem. Możesz również lekko przykryć je cienką warstwą ziemi. Dzięki temu nasiona będą lepiej chronione przed wysychaniem i będą miały optymalne warunki do kiełkowania.

 

Podlewanie i pielęgnacja

Po wysiewie trawy kluczowe jest regularne podlewanie. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie zalana. Unikaj nadmiernego podlewania, które może prowadzić do rozwoju grzybów i mchów. W miarę wzrostu trawy, stopniowo zwiększaj wysokość koszenia, aby nie uszkodzić delikatnych źdźbeł. Pamiętaj również o regularnym nawożeniu, aby zapewnić trawie odpowiednie składniki odżywcze. Stosuj specjalistyczne nawozy do trawników, które dostarczą roślinom niezbędnych makro- i mikroelementów. Dzięki temu Twój trawnik będzie zdrowy, gęsty i intensywnie zielony.

Stworzenie pięknego, zielonego trawnika wymaga cierpliwości i systematycznej pielęgnacji. Przestrzegając powyższych wskazówek, z pewnością osiągniesz zamierzony efekt i będziesz mógł cieszyć się wspaniałym, zadbanym ogrodem. Powodzenia w Twoich ogrodniczych przedsięwzięciach!

Tomasz Kwaśniewski
Napisane przez:
Tomasz Kwaśniewski

Od 2019r. działam w branży ogrodniczej i rolniczej. Zaczynałem od uprawy pomidorów pod osłonami i ogrodnictwa.
Skończyłem studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na kierunku rolnictwo.
Od 2022r. pracuję w firmie ogrodniczej Hortico, gdzie skutecznie wykorzystuję zdobytą dotychczas wiedzę zarówno praktyczną jak i specjalistyczną.

Codziennie jestem do dyspozycji klientów na naszej sklepowej infolinii, gdzie udzielam fachowych porad z zakresu ogrodnictwa.
Specjalizuję się zwłaszcza w tematach związanych z zakładaniem i pielęgnacją trawnika oraz rozwiązywaniem problemów występujących w ogrodach.

Najbardziej motywuje mnie, gdy moje doświadczenia i porady przynoszą realne korzyści innym ogrodnikom i działkowcom.
W wolnych chwilach zapalony turysta, zapewne widzieliśmy się na szlakach.

Napisz wiadomość Zadzwoń
Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl