71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Jak odkwasić ziemię w doniczce?

Jak odkwasić ziemię w doniczce?

Odkwaszanie ziemi w doniczce to niezwykle istotny aspekt hodowli roślin w warunkach domowych. Bez właściwie dostosowanego pH ziemi, mogą one napotykać na trudności w pobieraniu składników odżywczych, co może prowadzić do spowolnienia ich wzrostu. Dlatego też, jeśli zależy Ci na zdrowych roślinach doniczkowych, warto poznać skuteczne metody odkwaszania gleby. Z tego artykułu się, dlaczego odczyn gleby jest tak istotny, jakie rośliny preferują kwasową, a które zasadową glebę oraz jakie środki i substancje możesz wykorzystać, aby osiągnąć pożądany poziom pH. Gotów? To zanurzmy się w temat i dowiedzmy się, jak odkwasić ziemię w doniczce, aby Twoje rośliny rosły zdrowo i pięknie.

Upewnij się, że Twoje rośliny doniczkowe wzrastają w odpowiednich warunkach

Rośliny doniczkowe to różnorodna grupa, a każda z nich ma swoje preferencje dotyczące pH gleby, w której są uprawiane. Niektóre z nich wolą glebę kwasową, oznaczoną jako pH poniżej 7, a niektóre lepiej rosną w odczynie neutralnym lub lekko zasadowym, gdzie pH wynosi od 6,5 do 7,2.

Rośliny, które wybierają kwasową glebę to między innymi fikusy, skrzydłokwiaty, storczyki, anturium, monstery, begonie, grudniki, zamiokulkasy, kalatee czy peperomie. Z kolei sansewierie, cyklameny, niektóre palmy, oleandry i lawenda, lepiej rosną w glebie o nieco wyższym pH, zbliżonym do obojętnego.

Warto zawsze dostosować pH gleby do konkretnych potrzeb roślin, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Zatem jak odkwasić ziemię w doniczce i dlaczego jest to tak ważne?

Wpływ pH ziemi w doniczce na wzrost roślin

Odczyn ziemi w doniczce, określany jako pH, wpływa na zdolność roślin do przyswajania składników odżywczych. Gleba o odczynie kwasowym może ograniczać dostępność składników takich jak azot, fosfor i potas, co prowadzi do deficytu składników odżywczych w roślinach. Skutkuje to słabym wzrostem, żółknięciem liści oraz ogólnym osłabieniem roślin.

Rośliny doniczkowe, które preferują neutralny lub zasadowy odczyn pH gleby, powinny być sadzone w odpowiedniej mieszance ziemi, która powinna mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Dobrze sprawdzą się tutaj mieszanki uniwersalne.

https://e-hortico.pl/pl/p/KRONEN-Ziemia-Uniwersalna-10l/2852

Jak sprawdzić pH ziemi w doniczce?

Zanim przystąpisz do odkwaszania ziemi w doniczce, warto rozważyć pomiar jej obecnego pH. Specjalne testy do pomiaru pH gleby dostępne w sklepach ogrodniczych stanowią szybki i prosty sposób na określenie pH Twojej ziemi. Możesz także skorzystać z pH metru glebowego, który pozwala na dokładne określenie pH w krótkim czasie. Wystarczy włożyć sondę miernika do wilgotnej gleby, a wynik odczytasz już po zaledwie minucie. To ważny krok, który pomoże Ci dostosować proces odkwaszania do indywidualnych potrzeb Twoich roślin.

https://e-hortico.pl/pl/p/BIOWIN-PH-Metr-glebowy-kwasomierz/1633

Domowe sposoby na odkwaszenie ziemi w doniczce

Jeśli okaże się, że ziemia ma zbyt niskie pH, należy ją odkwasić. A jak odkwasić ziemię w doniczce przy pomocy domowych metod? Najprostszym i na dodatek ekologicznym sposobem jest użycie skorupek jaj, które są bogate w wapno i pomagają podnieść pH kwasowej ziemi. Po zebraniu skorupek, wystarczy je wysuszyć, zmielić na proszek, a następnie dodać do ziemi i dokładnie wymieszać. To proces stopniowy, efekty pojawiają się po kilku miesiącach.

Innym sposobem jest stosowanie wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Należy jednak zachować ostrożność i nie przesadzać z jej ilością, aby nie uszkodzić roślin. Dodanie niewielkiej ilości sody do wody do podlewania może pomóc w stopniowym odkwaszaniu ziemi.

Niezawodne sposoby na odkwaszenie ziemi w doniczce - wapno kredowe i dolomit

Oprócz wspomnianych wcześniej metod, istnieją również inne skuteczne sposoby odkwaszania ziemi w doniczce, takie jak użycie granulowanego wapna kredowego lub dolomitu. Wystarczy je równomiernie rozsypać po powierzchni ziemi w doniczce, a następnie delikatnie wymieszać. Działają one stopniowo, więc efekty pojawią się po pewnym czasie. Dolomit dodatkowo dostarcza roślinom magnez.

https://e-hortico.pl/pl/p/Dolomit-CM-10kg-mineralny-nawoz-wapniowo-magnezowy/1905

Zdrowe rośliny przez cały rok z e-hortico.pl

Warto inwestować czas i uwagę w zadbanie o odpowiednie pH gleby, ponieważ zyskasz pewność, że Twoje rośliny otrzymują wszystkie niezbędne składniki odżywcze, co przekłada się na ich piękny wygląd i obfite kwitnienia. Odkwaszanie ziemi w doniczkach może być prostym i skutecznym rozwiązaniem, które pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi roślinami przez cały rok. Przekonaj się, dlaczego e-hortico.pl to najlepsze źródło zaopatrzenia dla miłośników ogrodnictwa!

Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl