71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Choroby róż - jak rozpoznać, leczyć i zabezpieczyć?

Choroby róż - jak rozpoznać, leczyć i zabezpieczyć?

Róże, znane z swojej wyjątkowej urody i zapachu, są jednymi z najbardziej cenionych roślin ozdobnych w ogrodach na całym świecie. Jednakże, jak każda inna roślina, mogą one być podatne na różnorodne choroby, które mogą znacznie wpłynąć na ich zdrowie i wygląd. W niniejszym artykule zgłębimy najczęstsze choroby róż, ich przyczyny, objawy oraz skuteczne strategie leczenia i zapobiegania.

 

Róże - charakterystyka

 

Róże to kwitnące rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae), charakteryzujące się pięknymi i aromatycznymi kwiatami oraz kolczastymi łodygami. Są to krzewy lub pnącza, które występują w wielu odmianach, od małych, karłowatych gatunków po duże krzewy osiągające nawet kilka metrów wysokości. Róże są szeroko uprawiane dla swojej estetyki, zarówno w ogrodach prywatnych, parkach, jak i jako rośliny cięte do bukietów. Odmiany róż różnią się kolorami kwiatów, kształtem i wielkością oraz aromatem, co sprawia, że są popularnymi roślinami ozdobnymi na całym świecie.

 

Warunki uprawy róż

 

Aby róże dobrze rosły i obficie kwitły, należy zapewnić im odpowiednie warunki uprawy. Potrzebują one:

  • słonecznego stanowiska

Róże najlepiej rosną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, gdzie mogą otrzymać co najmniej 6-8 godzin dziennego światła.

  • dobrze przepuszczalnej gleby

Gleba powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Podłoże nie może być zbyt wilgotne.

  • sadzenia w odpowiedniej rozstawie

Zbyt gęste nasadzenia mogą prowadzić do wzrostu szkodliwych warunków mikroklimatycznych, takich jak zwiększona wilgotność, co z kolei sprzyja rozwojowi chorób.

  • regularnego nawożenia

Regularne nawożenie, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym, wpłynie korzystnie na kondycję rośliny i intensywność kwitnienia.

  • odpowiedniej pielęgnacji

Należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany oraz pielęgnować rośliny przez cięcie, formowanie i ochronę przed przymrozkami poprzez kopczykowanie lub okrywanie agrowłókniną.

  • wyboru odmian odpornych na choroby

Podczas planowania nasadzeń w ogrodzie warto preferować rośliny o wysokiej odporności na choroby róż i szkodniki. Wybór takich odmian minimalizuje konieczność stosowania środków ochrony roślin.

 

Choroby róż - przyczyny

 

Choroby róż wynikają z różnorodnych czynników, które można podzielić na dwie główne kategorie: choroby infekcyjne, spowodowane przez konkretne patogeny oraz choroby nieinfekcyjne, które mają swoje korzenie w nieodpowiednich warunkach uprawy lub niedostatecznym nawożeniu. Rośliny, którym brakuje właściwej opieki, stają się bardziej narażone na choroby oraz ataki szkodników.

 

Nieinfekcyjne choroby róż

 

Nieinfekcyjne choroby róż to różnorodne problemy, które wynikają głównie z warunków środowiskowych oraz nieprawidłowej opieki nad roślinami. Jedną z często występujących sytuacji jest nagłe czernienie pędów wczesną wiosną. Wynika to z silnych wiatrów oraz zamarzania podłoża, co skutkuje trudnościami roślin w pobieraniu wody. Innym problemem mogą być niedobory składników pokarmowych, które mogą objawiać się na różne sposoby. Na przykład, brak azotu może sprawić, że liście zrobią się jasne, z czerwonawymi plamami, a wzrost roślin może zostać zahamowany. Natomiast niedobór fosforu może spowodować, że liście staną się mniejsze i nabiorą purpurowego koloru. Brak potasu często manifestuje się czerwonawymi liśćmi z brązowymi brzegami, a żółknięcie liści może wskazywać na niedobór żelaza lub magnezu.

 

Grzybowe choroby róż

 

Mączniak prawdziwy to powszechna choroba róż, objawiająca się białym nalotem na liściach. Powoduje deformacje i opadanie liści oraz atakuje pędy i kwiaty. Chorobie sprzyja nadmierne podlewanie roślin. Aby jej zapobiec, usuwaj opadłe liście jesienią i regularnie zwalczaj chwasty. Silnie porażone pędy także usuwaj, a rośliny opryskaj fungicydami, takimi jak Score 250 EC.

Mączniak rzekomy róży, wywołany przez grzyba Peronosporasparsa, charakteryzuje się nieregularnymi plamami na liściach, które stopniowo łączą się i przybierają różne kolory, głównie żółty i brązowy. Na spodniej stronie liści pojawia się puszysty, biały nalot. Choroba rozwija się w warunkach wilgotnych, przy temperaturach od 10°C, ale optymalna dla jej rozwoju to około 15°C. Metody zapobiegania i zwalczania mączniaka rzekomego róży są podobne do metod stosowanych w przypadku mączniaka prawdziwego.

Czarna plamistość liści róży, spowodowana przez grzyb Diplocarponrosae, objawia się jasnobrązowymi plamami na liściach, które stopniowo żółkną. Na obumarłych tkankach tworzą się czarne punkty. Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się podczas deszczu, podlewania i za pośrednictwem owadów. Zwalczanie polega na unikaniu zwilżania roślin podczas podlewania, usuwaniu opadłych liści i wycinaniu silnie porażonych pędów. Konieczne jest regularne obserwowanie roślin i stosowanie fungicydów, takich jak Discus 500WG, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Rdza róży, wywoływana przez grzyby z rodzaju Phragmidium, to powszechna choroba róży. Jej charakterystycznym objawem są okrągłe lub owalne, żółte plamy na górnej stronie liści, z pomarańczowymi i brązowymi skupieniami zarodników pod spodem. Porażone liście często deformują się, wysychają i opadają. Warunki sprzyjające rozwojowi rdzy to częste opady deszczu i zwilżanie roślin podczas podlewania. Rdza może pojawić się zwłaszcza na glebach podmokłych i ubogich. Aby zapobiec chorobie, zaleca się unikać moczenia liści, usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. W przypadku zaobserwowania objawów zaleca się stosowanie fungicydów, takich jak Score lub Discus.

 

 

Szara pleśń róży jest chorobą wywołaną przez grzyba Botrytiscinerea. Objawia się wodnistymi plamami na płatkach kwiatowych, które stopniowo przekształcają się w szary nalot. Kwiaty zaczynają gnić, stają się miękkie i pokrywają nalotem. Choroba może przenieść się na pędy, prowadząc do ich obumarcia. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Zwalczanie tej choroby polega na usuwaniu porażonych pędów i kwiatostanów oraz stosowaniu oprysków fungicydowych.

Zamieranie pędów róż to choroba wywoływana przez grzyb Botrytiscinerea oraz inne patogeny, takie jak Coniothyriumfuckelii lub Alternariaspp., Nectriaspp. Objawia się brązowieniem, zasychaniem i obumieraniem pędów, z jasnobrązową nekrozą, zazwyczaj rozpoczynającą się od miejsca cięcia. Aby zapobiec chorobie, usuwaj resztki pędów, gdzie grzyb może przetrwać i unikaj uszkodzeń podczas pielęgnacji. W przypadku objawów, wycinaj porażone pędy, zabezpieczając rany maścią ogrodniczą Funaben.

Wertycylioza róż to choroba wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium, które występują w glebie i na roślinach. Jej objawami są brunatnienie i zamieranie pędów od wierzchołków, wolniejszy wzrost rośliny, żółknięcie i opadanie liści, zwłaszcza w ciepłe dni. Chorobie można zapobiegać poprzez usuwanie opadłych liści i chorych pędów oraz dezynfekcję narzędzi ogrodniczych. W przypadku zaawansowanej infekcji konieczne może być usunięcie całej rośliny.

Róże od starożytności są symbolem miłości, piękna i romantyzmu. Jednak aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas, konieczna jest staranna pielęgnacja oraz świadomość potencjalnych zagrożeń chorobowych i sposobów ich zapobiegania. Dając im właściwą opiekę, możemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami przez wiele sezonów. Warto zadbać o róże, by rozkwitały pełnią swojego piękna i wdzięku w naszych ogrodach.

Izabela Kudlińska
Napisane przez:
Izabela Kudlińska

Od 2009r. pracuję w firmie ogrodniczej HORTICO.

Pasjonuję się ogrodnictwem i od lat zgłębiam tajniki uprawy roślin. Moja fascynacja zielenią sięga dzieciństwa, gdy spędzałam czas na rodzinnej działce, aktywnie pomagając w pielęgnacji ogrodu.

Skończyłam szkołę florystyczną, co jeszcze bardziej pogłębiło moją miłość do roślin, zwłaszcza tych ozdobnych, zarówno rosnących w ogrodzie, jak i uprawianych w doniczkach.

Lubię dzielić się swoim doświadczeniem i zgromadzoną wiedzą poprzez pisanie artykułów. Sprawia mi radość, gdy moje teksty nie tylko inspirują, ale także stanowią praktyczny przewodnik, pomagający w rozwiązywaniu ogrodowych wyzwań. Wierzę, że ogrodnictwo może być fascynującym hobby dostępnym dla każdego, umożliwiającym odkrywanie niezwykłego piękna natury.

Napisz wiadomość
Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl