663 877 773
pn-pt od 8.00 do 16.00

6 informacji niezbędnych przy zakładaniu trawnika

6 informacji niezbędnych przy zakładaniu trawnika

Jak założyć swój pierwszy trawnik?

Zdawać by się mogło, że zakładanie trawnika to czynność niezbyt skomplikowana i dość powszechna, wystarczy wysiać nasiona trawy i poczekać na efekty. Niemal każdy kto posiada dom, działkę lub ogród i spotkał się z koniecznością założenia lub renowacji swojego trawnika, potwierdzi, że nie jest jednak tak kolorowo jakby się mogło wydawać. Jeśli temat założenia trawnika jest więc dla nas nowością, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakimi kierują się profesjonaliści w tej dziedzinie. Pomoże nam to uniknąć prostych, aczkolwiek bardzo częstych i poważnych błędów rzutujących na powodzenie całego procesu.

Po pierwsze:

Jak sprawdzić teren pod trawnik?

Teren na którym chcemy mieć trawnik powinien być w miarę płaski. Wszelkiego rodzaju skarpy i nierówności będą stanowiły dodatkową przeszkodę i komplikację zarówno na początku prac, ale także w późniejszym czasie, przy bieżącej pielęgnacji. Również gleba na której planujemy wysiać trawnik powinna być przepuszczalna i niezbyt zwięzła. Kolejnym istotnym czynnikiem dotyczącym gleby, a który ma bardzo duży wpływ na powodzenie wysiewu jest jej odczyn. Optymalnie PH gleby powinno mieścić się w zakresie 5,5-6,5. Jeśli gleba nie spełnia tego kryterium powinniśmy zastosować odpowiednie nawozy by dostosować jej odczyn. Planując dodatkowo zamontować system automatycznego nawadniania trawnika warto już na początku określić, którędy przebiegną niezbędne elementy instalacji, oraz miejsca z których będziemy czerpać wodę.

Po drugie:

Jak przygotować podłoże dla trawnika?

Przygotowanie podłoża pod trawnikNa samym początku prac warto usunąć wszystko to, co będzie nam przeszkadzało w późniejszych krokach. Chodzi tutaj głównie o korzenie, chwasty, kamienie i wszystko to, co jest niepożądane w naszej glebie. Używając preparatów chemicznych w celu pozbycia się chwastów warto zwrócić uwagę na czas, po jakim możemy rozpocząć wysiew trawy. Na 2-3 tygodnie przed wysiewem musimy wykonać niezbędne prace ziemne w postaci spulchnienia gleby, przekopania oraz wyrównania jej powierzchni. Na koniec konieczne jest jej ubicie, które można zrobić po prostu udeptując powierzchnię gleby, lub jeśli mamy do czynienia z większym obszarem, najlepiej wykorzystać do tego celu specjalny wał do ubijania ziemi.

Po trzecie:

Jak wybrać odpowiednią mieszankę trawy?

Kluczową kwestią dla uzyskania odpowiedzi na pytanie którą mieszankę nasion trawy wybrać, jest jej przeznaczenie. Zazwyczaj w asortymencie każdego producenta trawy mamy przynajmniej kilka podstawowych jej rodzajów dedykowanych na trawniki o różnych funkcjach. Dla przykładu, w ofercie jednego z najbardziej uznawanych producentów traw na świecie, firmie Barenbrug znajdziemy:

  • trawa Sport (Barenbrug Sport) – mieszanka przeznaczona dla osób intensywnie użytkujących trawnik, jest odporna na trudne warunki eksploatacji. Nadaje się także do amatorskich boisk .
  • trawa Uniwersalna (Barenbrug Green Universal) – mieszanka dla osób użytkujących trawniki rekreacyjnie, na przykład w przydomowych ogródkach.
  • trawa Elite Exclusor (Barenbrug EliteExclusor) – mieszanka cechująca się najlepszymi właściwościami estetycznymi, jest jednak mniej odporna na deptanie i wymaga większej dbałości.
  • trawa Shadow Gazon (Barenbrug Shadow Gazon) – odpowiednia mieszanka dla trawników zacienionych, lepiej znosi brak dostępu do dużej ilości światła. Polecana do miejsc, które przez większość dnia znajdują się np. w cieniu budynków lub drzew.
  • trawa Watersaver (Barenbrug Watersaver) – mieszanka dla osób, które nie mają możliwości często podlewać trawnika. Jest to trawa która lepiej radzi sobie z trudnymi warunkami suszy, nie wymagając tak dużej dbałości użytkownika.
 
Nasiona trawy barenbrug Sport
nasiona trawy Barenbrug Green Universal
nasiona trawy Barenbrug Elite Exclusor
nasiona trawy Barenbrug Shadow Gazon
nasiona trawy Barenbrug Watersaver
 

Po czwarte:

W jakich warunkach wysiewać trawę?

Jak wysiewać trawę?Najlepszy okres by wysiać trawę to czas od początku kwietnia do połowy października. Zazwyczaj temperatura gleby wynosi wtedy powyżej 10 stopni Celsjusza, a co za tym idzie zachowane są optymalne warunki do wzrostu trawy. Aby od samego początku zapewnić trawie odpowiednie odżywianie warto zastosować wysokiej klasy nawóz np. Barfertile Start, który należy wymieszać z glebą. Do samego wysiewu możemy zastosować siewniki, lub zrobić to po prostu ręcznie, wysiewając trawę na krzyż, to znaczy wzdłuż i wszerz. Optymalna dawka nasion to 25-30 gramów na metr kwadratowy. Gdy wysiejemy trawę należy wymieszać nasiona trawy z podłożem, tak by były przykryte centymetrową warstwą gleby. Tak pokryte glebą nasiona nie wyschną i będą optymalnie rozmieszczone, kończąc etap należy ziemię przywałować i podlać.

Po piąte:

Jak podlewać i odżywiać trawnik?

Podlewanie i nawożenie trawyZaraz po wysianiu nasion (przez pierwsze 3 tygodnie) należy regularnie podlewać grunt. Musimy zadbać o odpowiednie nawadnianie, tak by nasiona miały dużo wilgoci. Najlepszą porą do podlewania jest wczesny ranek. W miarę wzrostu trawnika możemy ograniczyć dawki wody, co jest wręcz wskazane kilkukrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego, gdyż stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Aby nasz trawnik pięknie się rozwijał i był zdrowy musimy zadbać również o odpowiednie mikroskładniki odżywcze. Zależnie od pory roku zalecane są następujące nawozy:

  • Barfertile Start- by szybko i skutecznie zregenerować trawnik po zimie
  • Barfertile Universal – w okresie letnim aby zapewnić trwałość w czasie ciepłych warunków
  • Barfertile Late – od września do połowy października, aby uodpornić trawnik na niskie temperatury

Nawozimy co około 8-12 tygodni, zależnie od panujących warunków, najlepiej zaraz po koszeniu. Nie należy nawozić trawy, gdy jest ona wilgotna.

nawóz barenbrug barfertile start
nawóz barenbrug barfertile universal
nawóz barenbrug barfertile late

Po szóste:

Jak pielęgnować i kosić trawnik?

Koszenie i pielęgnacja trawnikaPierwsze koszenie powinniśmy odłożyć do momentu, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 10 centymetrów, przy koszeniu powinniśmy zostawić około 7 centymetrów długości źdźbła. W czasie kolejnego koszenia możemy trawę skrócić już do 4-5 centymetrów (zazwyczaj powinniśmy skracać ją o maksymalnie 1/3 długości przy regularnym koszeniu). Wysokość koszenia powinniśmy dostosować od intensywności użytkowania trawnika i powinna ona wynosić od 3-6 centymetrów. W przypadku trawy reprezentacyjnej Elite możemy ją skrócić nawet do 1,2 centymetra, gdy mamy do dyspozycji kosiarkę wrzecionową.

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na większość pytań dotyczących zakładania trawnika. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości co do wyboru mieszanki lub sposobu jej użytkowania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Newsletter
Posiadamy zaufane opinie naszych klientów Dostawa nawet w 24H Szybkie i bezpieczne płantności PayU Rzetelna Firma Gazela biznesu
do góry
HORTICO jest Rzetelną firmą! HORTICO posiada Zaufane Opinie!
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl