663 877 773
pn-pt od 8.00 do 16.00

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

Jak pielęgnować trawnik wiosną?

Aby trawnik prezentował się doskonale, konieczna jest systematyczna praca nad jego pielęgnacją przez cały rok. Jednak już wczesną wiosną, gdy kończy się zima, a spod śniegu wyłania się trawnik, obok świeżej, zielonej trawy, widać od razu rzucające się w oczy, źdźbła które są suche i pożółkłe. Obumarłe liście trawy stanowią problem, ponieważ uniemożliwiają wchłanianie wody a także utrudniają wzrastanie młodych liści. Pielęgnacja trawnika wiosną to niezwykle ważne zadanie, jeżeli chcemy się cieszyć pięknym, zdrowym trawnikiem aż do później jesieni. W tym celu należy podjąć działania nad pielęgnacją trawnika wiosną.

6 najważniejszych czynności przy pielęgnacji trawnika

Doskonały trawnik, można uzyskać podejmując działania na które składają się wertykulacja, aeracja, piaskowanie, koszenie, podlewanie i nawożenie.

W pierwszej kolejności najważniejsze zadanie jakie należy podjąć, to dokładne wygrabienie, wertykulacja trawy. To działanie można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest ręczne wygrabienie trawnika za pomocą grabi lub pazurków.

Głowica grabi QuickFit Fiskars 16 zębna
Pazurki ogrodnicze Pawłowski GG34
Pazurki chromowane z drewnianym uchwytem Floraland GR6910C
Grabki Cellfast ERGO 42 005

Drugi sposób wymaga użycia wertykulatora. Jest to urządzenie, które jest wyposażone w ostre noże, które wyczesują sfilcowaną trawę, a także napowietrza podłoże.

Glebogryzarka Stiga SRC 36 G
Wertykulator spalinowy Oleomac SR 35 B45

Aeracja to działanie polegające na odpowiednim napowietrzeniu podłoża. Jest to niezwykle istotne, ponieważ twarda, ubita górna warstwa gleby, powoduje hamowanie dopływu powietrza do korzeni trawy a tym samym, ogranicza jej wzrost. Działanie to powinno być wykonane raz w roku, na wiosnę. Dobrze wykonana aeracja jest na głębokość 10-15 cm. Narzędzia które można wykorzystać w tym celu to widły lub specjalne buty z kolcami. Jeżeli mamy do czynienia z większym obszarem, należy wykorzystać wał z nakładanymi kolcami. Po tym jak gleba została nakłuta, idealnie jest wypełnić nakłucia, gruboziarnistym piaskiem, które umożliwią właściwą cyrkulację powietrza, w przeciwnym razie nakłucia się zaślepią.

Kolce do walca FISKARS
Walec do aeracji trawy FISRARS 401
Buty - aerator do trawników GR6995

Nierozerwalnie z aeracją związane jest także piaskowanie. Piasek jest bardzo istotnym składnikiem podłoża trawnika, ponieważ poprawia on przepuszczalności powietrza oraz wody. Działanie to polega na rozsianiu niewielkiej ilości, suchego piasku. Proces ten nazywany też jest zakurzeniem. Najlepiej użyć do tego celu łopaty a następnie rozprowadzić za pomocą grabi.

Łopata z metalowym trzonkiem Pawłowski JL203-GT
Szufla Cellfast ERGO 40-010

Kolejnym, chyba najbardziej popularnym zadaniem jest koszenie trawy. Koszenie to działanie które jest najważniejszym działaniem na drodze do pięknego, soczysto-zielonego trawnika. Właściwe koszenie trawy powinno być regularne i uwzględniać tempo jej wzrostu, a to zależy od aktualnie występującej pogody. Właściwie utrzymany trawnik powinien być utrzymany na stałej wysokości. Ważnym jest aby trawa nie była ścinana mocniej niż 1/3 jej aktualnej wysokości.

UWAGA: koszenie zbyt krótkie osłabia trawę oraz przyczynia się do ryzyka pojawienia się chwastów oraz mchu

Kosiarka do trawy Stiga Combi S3 SQ B
Kosiarka elektryczna OLEO-MAX G 48 PE
Długie nożyce do trawy z serwo Fiskars 9669
Nożyce do trawy Bellota 3555

Jaka powinna być właściwa wysokość trawy ?

  • TRAWNIK NORMALNY: Właściwa wysokość trawy dla większości trawników to 2,5 – 4 cm.
  • TRAWNIK ZNISZCZONY: W przypadku zniszczonych trawników, trawa powinna mieć wysokość 5 cm.
  • TRAWNIK ZACIENIONY: Jeżeli trawnik znajduje się na obszarze zacienionym, wówczas wysokość trawy powinna wynosić nawet 7,5 cm.

Systematyczne podlewanie trawnika to podstawa. Ważną zasadą jest że lepsze nawadnianie polega na tym aby podlewać rzadziej ale obficie niż często i słabo. Należy także pamiętać że nie podlewa się w pełnym Słońcu, ponieważ wtedy woda szybko paruje. Podlewać należy w godzinach porannych, w niższej temperaturze lub w godzinach wieczornych. Bardzo dobrze na trawnik wpływa zraszanie.

Nawadnianie trawnika

Nawożenie trawnika wczesną wiosną to bardzo istotna czynność ponieważ trawnik potrzebuje dużo składników pokarmowych. Slatego bardzo ważnym jest aby wzbogacić glebę o niezbędne substancje odżywcze. Podstawowym składnikiem pokarmowym zdrowego trawnika jest azot. Pierwiastek ten jest niezbędny do wzrostu trawy, należy jednak pamiętać aby użyć właściwie zbilansowanych nawozów ponieważ w innym wypadku możemy doprowadzić do przenawożenia i wypalenia trawnika. Najlepiej używać nawozów sprawdzonych, przeznaczonych specjalnie do nawożenia trawnika.

Nawożenie trawnika

Jaką mieszankę nasion trawy wybrać ?

Jeżeli zakładamy trawnik, należy pamiętać aby dobrać właściwą mieszankę traw do terenu na którym ma zostać posiana oraz zadania jakie ma dla nas spełniać. Mieszanki traw są tak przygotowane aby trawniki które powstaną, dobrze sobie radziły z intensywnym użytkowaniem lub spełniały rolę reprezentacyjną. Mieszanki różnią się od siebie także w zależności od tego czy trawnik ma być na terenie suchym o wysokim nasłonecznieniu czy znajduje się w miejscu mocno zacienionym. Wybór odpowiedniej mieszanki ma ogromne znaczenie dla przyszłego trawnika który chcemy stworzyć.

trawy barenbrug

Newsletter
Posiadamy zaufane opinie naszych klientów Dostawa nawet w 24H Szybkie i bezpieczne płantności PayU Rzetelna Firma Gazela biznesu
do góry
HORTICO jest Rzetelną firmą! HORTICO posiada Zaufane Opinie!
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl