71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Jak rozpoznać i zwalczać choroby grzybowe trawnika?

Jak rozpoznać i zwalczać choroby grzybowe trawnika?

Marzeniem wielu właścicieli domów jest posiadanie pięknego, zielonego trawnika. Jednak utrzymanie go w doskonałej kondycji wymaga nie tylko regularnego podlewania i koszenia, ale również skutecznej walki z różnymi chorobami, w tym grzybowymi. Choroby te mogą szybko zniszczyć estetykę i zdrowie Twojej zielonej przestrzeni. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać, zapobiegać i leczyć najczęstsze choroby grzybowe trawnika.

Przyczyny i warunki sprzyjające rozwojowi

Choroby grzybowe trawnika rozwijają się w warunkach sprzyjających, takich jak wysoka wilgotność, słaby drenaż, nieprawidłowe koszenie czy niewłaściwe nawożenie. Mogą przybierać różne formy, od małych, okrągłych plam po duże, nieregularne obszary uszkodzonej trawy.

Rdza trawy - wróg Twojego trawnika

Puccinia graminis, czyli grzyb odpowiedzialny za rdzę trawnika, może skutecznie zrujnować wygląd i kondycję trawnika, powodując jego żółknięcie i przerzedzenie. Długości rdzawych plam sięgają nawet 10 mm, a te, z czasem, zamieniają się w czarne pęcherzyki z zarodnikami grzyba. W walce z rdzą trawnika, regularne koszenie to podstawa. Nie tylko eliminuje ono zainfekowane źdźbła, ale także sprzyja regeneracji zdrowej trawy. Warto też zastosować środek grzybobójczy, taki jak Switch 62,5 WG.

Dodatkowo, odpowiednie nawożenie preparatami z dużą zawartością azotu i usunięcie resztek po koszeniu to kluczowe kroki w profilaktyce.

Pleśń śniegowa - jak uniknąć zniszczeń wiosną

Fusarium nivale, odpowiedzialne za pleśń śniegową, to groźba szczególnie w okresie zimowym. Warto podjąć działania już jesienią, unikając nawozów azotowych i przycinając trawę dość krótko przed zimą. Na wiosnę, po odkryciu pierwszych objawów pleśni, objawiających się białym lub różowym nalotem w postaci 15-25 cm podgniłych plam, konieczne jest ponowne skoszenie trawnika, a następnie wykonanie aeracji i wertykulacji. Usunięcie zainfekowanych obszarów i zastosowanie preparatu biologicznego, takiego jak Polyversum WP, to skuteczne środki zaradcze

Żółta plamistość traw - walka z niedoborami składników odżywczych

Głównym objawem żółtej plamistości są plamy o zróżnicowanej wielkości i intensywności zażółcenia, które pojawiają się na źdźbłach. W późniejszym stadium może pojawić się delikatny nalot przypominający pajęczynę, a dotknięte źdźbła ulegają znacznemu skróceniu. Choroba ta często wiąże się z niedoborem składników odżywczych, zwłaszcza azotu. Skuteczne nawożenie z podwyższoną dawką tego składnika może szybko rozwiązać problem, ale należy uważać, aby uniknąć przenawożenia. Usuwanie filcu poprzez wertykulację, regularne koszenie i zraszanie w odpowiednich porach stanowią kluczowe elementy w zwalczaniu żółtej plamistości.

Zgorzel podstawy źdźbła - zmiana warunków glebowych jako remedium

Grzyb Gaemannomyces graminis atakujący pod koniec lata może spowodować zgorzel podstawy źdźbła. Największe ryzyko infekcji dotyczy trawników, które zostały założone na glebach piaszczystych i innych, które charakteryzują się wysoką zawartością wapnia. Objawami początkowymi są małe zagłębienia w darni, które stopniowo się powiększają, tworząc charakterystyczne pierścienie i stopniowo zmieniając kolor na brązowy. Bez podejmowania odpowiednich działań, trawa na obszarach dotkniętych infekcją zaczyna obumierać, co prowadzi do powstawania pustych przestrzeni w trawniku. Zalecane jest modyfikowanie warunków glebowych, szczególnie w przypadku gleb z wysoką zawartością wapnia, poprzez zastosowanie odpowiednich nawozów zakwaszających glebę. Przeprowadzenie aeracji trawnika wraz z dokładnym usunięciem nagromadzonego filcu również stanowi pomocny krok w walce z tą chorobą.

Brunatna plamistość trawnika - ciepłe lato a atak helmintosporiozy

Helmintosporioza, znana również jako brunatna plamistość, objawia się bardzo często w trakcie upalnego lata brązowieniem trawy i zanikiem roślin. W chłodniejszym okresie atakuje korzenie i rozłogi. Do skutecznych środków zaradczych należy nawożenie jesienią nawozem o podwyższonej dawce potasu, wygrabienie i usunięcie trawy z zainfekowanych  oraz stosowanie fungicydów.

Zdrowy trawnik to efekt regularnej pielęgnacji, a walka z chorobami grzybowymi to integralna część tego procesu. Zrozumienie rodzajów chorób, prewencja oraz szybka reakcja na pierwsze objawy to klucz do utrzymania trawnika w doskonałej kondycji. Pamiętaj, że ochrona trawnika to inwestycja w estetykę Twojego ogrodu.

Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl