71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Choroby grzybowe jabłoni - jak chronić Twoje drzewka przed patogenami?

Choroby grzybowe jabłoni - jak chronić Twoje drzewka przed patogenami?

Choroby grzybowe jabłoni stanowią istotne wyzwanie dla ogrodników, gdyż mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i plony tych cennych drzewek owocowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się najczęstszym chorobom grzybowym, jakie mogą dotknąć jabłonie, omawiając objawy, skutki oraz skuteczne metody zapobiegania i leczenia.

Mączniak jabłoni - biały nalot na drzewkach

Mączniak jabłoni to jedna z powszechnie występujących chorób grzybowych, której objawy są dość charakterystyczne. Na liściach, pąkach, a nawet owocach pojawia się biały, mączysty nalot. Silne porażenie pąków liściowych skutkuje ich wysuszeniem, co uniemożliwia rozwój w kolejnym sezonie. Wzrost młodych pędów zostaje zahamowany, a ich wierzchołki zamierają. Kwiaty słabo się rozwijają, a owocowanie staje się rzadkie. Później w nalocie można zauważyć czarne kropki, będące zarodnikami grzyba. Na jabłkach mączniak objawia się rdzawymi plamami na skórce, które z czasem twardnieją, tworząc tkankę korkową. Aby temu zapobiec, zaleca się regularną obserwację drzewek, natychmiastowe wycinanie porażonych części oraz stosowanie preparatów fungicydowych, takich jak NIMROD 250EC.

Parch jabłoni - groźba dla zbiorów

Parch jabłoni to jedna z najbardziej destrukcyjnych chorób grzybowych. Objawia się przez pojawienie się oliwkowozielonych plam na liściach, które z czasem brunatnieją i prowadzą do przedwczesnego opadania liści. Owoce na zainfekowanych drzewach stają się drobne i zniekształcone. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby, ważne jest stosowanie oprysków fungicydami, takimi jak Miedzian 50 WP lub Discus 500 WG oraz utrzymanie czystości w sadzie poprzez usuwanie opadłych liści i zainfekowanych owoców.

choroby grzybowe jabłoni

Rak drzew owocowych - niebezpieczne uszkodzenia, które wymagają Twojej uwagi

Rak drzew owocowych to choroba, która atakuje jabłonie poprzez różne uszkodzenia, często po mrozie, gradobiciu czy cięciu.  Na uszkodzeniu oraz w jego otoczeniu początkowo pojawia się biały, woskowy nalot, który stopniowo powiększa się. Później kora zmienia kolor na brązowy, kurczy się, ulega martwicy, łuszczy się i odsłania drewno. Aby chronić swoje drzewka, regularnie przycinaj i dbaj o rany po cięciu. W przypadku zauważenia objawów raka, niezwłocznie usuń porażone części i zabezpiecz rany maścią ogrodniczą, taką jak Ceratus.

Drobna plamistość liści jabłoni - niewielkie, ale groźne plamki

Drobna plamistość liści jabłoni objawia się przez pojawienie się małych, brunatnych plamek na liściach z czarnymi punkcikami, które są zarodnikami grzyba. W przypadku silnego porażenia, liście mogą przedwcześnie opadać, a drzewo staje się osłabione. Walka z tą chorobą polega na regularnym opryskiwaniu drzew preparatem Scorpion 325SC. Nie zapominaj również o profilaktyce i odpowiedniej pielęgnacji drzew, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Zgorzel kory jabłoni - groźna choroba, która wymaga natychmiastowej reakcji

Zgorzel kory jabłoni to poważna choroba, która może prowadzić do zamierania górnych partii drzewa. Objawia się przez brunatnienie i rozpadanie się kory. Na dotkniętej tkance łatwo dostrzec wypukłości oraz ciemne, okrągłe skupiska białych zarodników, które infekują również owoce, co może wywołać choroby podczas ich przechowywania. Aby unikać choroby, zaleca się usuwanie pędów z objawami i zastosowanie na rany maści sadowniczej z fungicydem benzimidazolowym. Ponadto, w celach profilaktycznych, drzewka po posadzeniu oraz starsze po cięciu, gradobiciu i zbiorze owoców warto regularnie opryskiwać fungicydami.

Choroby grzybowe jabłoni mogą być poważnym zagrożeniem dla Twoich drzew i zbiorów, jednak z odpowiednią wiedzą i skutecznymi środkami ochronnymi możesz skutecznie im przeciwdziałać. Pamiętaj, że ochrona jabłoni przed chorobami grzybowymi to proces, który wymaga stałej troski i zaangażowania. Dbanie o zdrowie Twoich drzewek to inwestycja w smaczne i soczyste jabłka, które będą cieszyć Cię przez wiele sezonów.

Tomasz Kwaśniewski
Napisane przez:
Tomasz Kwaśniewski

Od 2019r. działam w branży ogrodniczej i rolniczej. Zaczynałem od uprawy pomidorów pod osłonami i ogrodnictwa.
Skończyłem studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na kierunku rolnictwo.
Od 2022r. pracuję w firmie ogrodniczej Hortico, gdzie skutecznie wykorzystuję zdobytą dotychczas wiedzę zarówno praktyczną jak i specjalistyczną.

Codziennie jestem do dyspozycji klientów na naszej sklepowej infolinii, gdzie udzielam fachowych porad z zakresu ogrodnictwa.
Specjalizuję się zwłaszcza w tematach związanych z zakładaniem i pielęgnacją trawnika oraz rozwiązywaniem problemów występujących w ogrodach.

Najbardziej motywuje mnie, gdy moje doświadczenia i porady przynoszą realne korzyści innym ogrodnikom i działkowcom.
W wolnych chwilach zapalony turysta, zapewne widzieliśmy się na szlakach.

Napisz wiadomość Zadzwoń
Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl