Produkt niedostępny
Szczegóły
PNOS Fasola szparagowa karłowa żółtostrąkowa Sonesta 5 kg
Odporna na bakteriozę i antraknozę, średnio wczesna, bardzo plenna odmiana karłowa - średniej wysokości, o pokroju wzniesionym, szczególnie przydatna w przetwórstwie (mrożenie, konserwowanie). Znakomita i do bezpośredniego spożycia. Strąki skupione w górnej części - żółte, o długości 12-13 cm, średniej grubości, okrągłe w przekroju, proste, bezwłókniste.
Fasola pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a do Europy trafiła po wyprawach Krzysztofa Kolumba. Jej nasiona zawierają duże ilości białka, więc mogą zastępować w pożywieniu człowieka białko zwierzęce. Ponadto mają w sobie witaminy z grupy B oraz fosfor, wapń i żelazo.
Fasola lubi ciepło. Jest wrażliwa na przymrozki wiatr, dlatego wymaga osłaniania. Przy niedoborze wody następuje zniżka plonu i pogorszenie jego jakości. Dla uprawy fasoli najkorzystniejsze są gleby przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy, nie zaskorupiające się, o pH 6,5 do 7,8. Uprawa z siewu bezpośrednio w pole. Zbiór rozpoczyna się, gdy liście i strąki żółkną i zasychają.
Siew: V - poł. VII
Rozstawa: 40-50 x 10 cm
Zbiór: VII-IX
Bezpieczeństwo