71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Zagrożenia dla uprawy pomidorów - jakie choroby grożą naszym roślinom?

Zagrożenia dla uprawy pomidorów - jakie choroby grożą naszym roślinom?

Pomidory to jedne z najbardziej popularnych warzyw uprawianych w ogrodach i na działkach. Wspaniały smak i bogactwo witamin sprawiają, że stanowią one nieodłączny element naszej diety. Niestety są także narażone na wiele chorób, które mogą zniszczyć uprawę i spowodować straty w plonach. Dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie rosnących roślin oraz szybka reakcja na pierwsze niepokojące objawy. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym chorobom, które atakują nasze pomidory oraz przedstawimy sposoby ich zwalczania, aby móc cieszyć się zdrowymi i smacznymi plonami z naszej uprawy.

 

Najczęściej występujące choroby pomidorów

 

Zaraza ziemniaczana (Phytophthora infestans) jest chorobą wywoływaną przez grzyba, który atakuje rośliny z rodziny psiankowatych, w tym pomidory. Objawy zarazy ziemniaczanej u pomidora zwykle zaczynają się od brunatnienia i zamierania liści. Następnie plamy te rozszerzają się na całą roślinę, powodując zwiększenie się zasychających liści oraz plam na pędach i owocach. Infekcja może być również widoczna na spodniej stronie liści, gdzie w obszarach plam, pojawia się delikatny, białoszary nalot.

 

Zaraza ziemniaczana atakuje pomidory zwłaszcza w wilgotnych warunkach, więc zapobieganie chorobie polega na unikaniu nadmiernego nawodnienia i utrzymaniu roślin w suchym środowisku. W przypadku zauważenia objawów choroby, należy jak najszybciej usunąć chore części rośliny i zastosować fungicyd, na przykład Amistar 250 SC, aby zahamować rozwój infekcji i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się na inne rośliny w ogrodzie lub plantacji.

 

Alternarioza pomidora to groźna choroba grzybowa, która atakuje rośliny z grupy psiankowatych, a zwłaszcza pomidory uprawiane w gruncie. Jest wywołana przez grzyb Alternaria solani i objawia się na liściach pomidora w postaci ciemnobrunatnych plam o wyraźnie zarysowanym, koncentrycznym strefowaniu. Plamy te szybko się rozprzestrzeniają, a na pędach i ogonkach liści tworzy się białoszary nalot grzybni. Choroba powoduje stopniowe usychanie rośliny, a w konsekwencji jej obumarcie.

 

Aby zwalczyć alternariozę pomidora, należy stosować preparaty chemiczne, takie jak Amistar 250 SC. Dodatkowo, warto sadzić w pobliżu uprawy pomidorów szałwię lekarską i lawendę, których olejki eteryczne pomagają w ograniczeniu ataku choroby. Ważne też jest unikanie uprawy pomidorów w pobliżu plantacji ziemniaków oraz dokładne oczyszczenie miejsca uprawy ze wszystkich resztek roślinnych po zbiorach. 


Szara pleśń to jedna z najpoważniejszych chorób, jakie mogą zaatakować pomidory podczas uprawy. Jest to schorzenie wywoływane przez grzyba Botrytis cinerea, a jego rozwój sprzyja wysokiej wilgotności oraz temperaturze między 14 a 15°C. Objawy choroby pojawiają się na wszystkich częściach nadziemnych pomidora, w postaci szarozielonych lub żółtych plam na liściach, dużych brązowych lub szarych plam na łodygach oraz wodnistych, miękkich plam na owocach. Charakterystyczny szary nalot grzyba pojawia się na plamach na liściach, łodygach i owocach.

 

Aby zwalczyć szarą pleśń w pomidorach, należy przede wszystkim ograniczyć jej rozwój. Niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach uprawowych to kluczowe działanie, które może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby. W razie potrzeby można zastosować preparaty chemiczne, ale zawsze warto pamiętać o wykonywaniu oprysków w sposób odpowiedzialny i zgodny z zaleceniami producenta. My na szarą pleść polecamy  SUMIN Signum 33WG 50g.


Sucha plamistość liści ziemniaka, wywoływana przez grzyba Alternaria solani, to choroba roślin, która jest szczególnie problematyczna w przypadku uprawy ziemniaków i pomidorów obok siebie, ponieważ patogen może rozprzestrzeniać się między nimi.

Choroba ta pojawia się najczęściej pod koniec lata, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C, co sprzyja rozwojowi grzyba. Objawia się koncentrycznymi, brunatnymi plamami na dolnych liściach rośliny, a w zaawansowanym stadium liście zwijają się i opadają. Na łodygach pomidora mogą pojawić się czarne plamy, a owoce stają się miękkie i gniją.

Aby zapobiegać i zwalczać suchą plamistość liści ziemniaka, ważne jest, aby unikać uprawy ziemniaków i pomidorów obok siebie. Należy również chronić rośliny przed deszczem i polewaniem z góry, regularnie czyścić i dezynfekować paliki oraz stosować wzmacniający nawóz z wywarem ze skrzypu, żywokostu lub łupin cebuli. Ważne jest również usuwanie liści do wysokości 40 cm, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

W przypadku podejrzenia infekcji suchą plamistością liści ziemniaka, należy skonsultować się z fachowcem, który dobierze odpowiednie środki chemiczne do zwalczania choroby.


Zgorzel podstawy łodygi i brunatna zgnilizna owoców pomidora
to jedna z najgroźniejszych chorób, obok zarazy ziemniaka, które atakują pomidory. Jest wywoływana przez grzyba Didymella lycopersici, który poraża łodygi i powoduje gnicie owoców na krzakach. Objawy zgorzeli łodygi i brunatnej zgnilizny owoców pomidora pojawiają się dość późno, najczęściej kilka tygodni po posadzeniu roślin lub tuż przed zbiorem owoców.

 

Infekcja na tkankach łodyg tuż nad ziemią jest pierwszym objawem choroby, a z czasem na pomidorach pojawiają się ciemne, zapadnięte miejsca. Rośliny więdną i żółkną, a opanowanie ich przez grzyba skutkuje mumifikacją owoców. Preparatem, który pomoże zwalczyć tę chorobę jest  SUMIN Signum 33WG 50g.

 

Rak bakteryjny pomidora to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, która może zaatakować rośliny uprawne. Wywołuje ją bakteria Corynebacterium michiganense, która powoduje więdnięcie liści, brunatne plamy i zamieranie całych roślin. Objawy choroby mogą pojawić się zarówno na pomidorach uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami.

 

Niestety, zwalczanie raka bakteryjnego pomidora jest bardzo trudne, a najlepszą metodą zapobiegania jest odkażanie nasion przed siewem oraz narzędzi używanych do pielęgnacji roślin. W przypadku zaobserwowania objawów choroby, należy jak najszybciej usunąć chore rośliny i opryskać pozostałe specjalnym preparatem. Po zakończeniu walki z chorobą przez kolejne lata nie powinno się uprawiać roślin z rodziny psiankowatych w tym samym miejscu. Do zwalczania Raka bakteryjnego polecamy Miedzian 50 WP.


Sucha zgnilizna wierzchołkowa to jedna z najczęstszych chorób pomidorów. Charakteryzuje się brunatnymi plamami na wierzchołkach owoców, które są suche i wklęsłe. Wiele osób myli te objawy z atakiem patogenu, jednak choroba ta jest fizjologiczna i wynika z niedoboru wapnia w roślinie. Brak tego pierwiastka wpływa negatywnie na przepuszczalność błon komórkowych, co prowadzi do pęcznienia komórek i ich pękania. Wskutek tego powstają ciemne, zagłębione obszary w rejonie wierzchołka owocu.

 

Aby zapobiegać suchej zgniliznie wierzchołkowej, należy regularnie nawozić rośliny wapniem lub stosować opryski dolistne, które szybko uzupełnią niedobory wapnia. W okresach suszy należy również pamiętać o systematycznym podlewaniu roślin, aby uniknąć negatywnych skutków suchego powietrza dla zdrowia pomidorów. Gdy zauważymy objawy choroby na owocach pomidora, warto zastosować saletrę wapniową lub chlorek, aby skutecznie zwalczyć jej skutki. Dzięki temu kolejne owoce będą zdrowe i wolne od nieestetycznych plam, a rośliny będą rosły i owocowały obficie. Produkt, który zwalcza suchą zgniliznę wierzchołkową to Help Plan Ca.

 

Mączniak prawdziwy pomidora to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych, która atakuje zwłaszcza uprawy pod osłonami. Chorobę wywołuje patogen o nazwie Euoidium lycopersici, który powoduje powstawanie charakterystycznych białych plam z delikatnym, mączystym nalotem na liściach, łodygach, ogonkach liściowych oraz na zielonych otoczkach kwiatów. Z czasem plamy te powiększają się i opanowują całą roślinę, prowadząc do jej osłabienia i zamierania.

 

Mączniak prawdziwy pomidora może występować w okresie wysokiej temperatury i umiarkowanej wilgotności powietrza, co sprzyja szybkiemu rozwojowi choroby i porażeniu całej uprawy. Niestety, choroba ta jest trudna do zwalczania, dlatego należy działać szybko i skutecznie.

 

W walce z mączniakiem prawdziwym pomidora skuteczny okazuje się środek Scorpion 325 SC, który potrafi skutecznie zwalczać chorobę, jeśli zostanie zastosowany na czas. Ważne jest również dbanie o dobre warunki uprawy, takie jak właściwa ilość wody, odpowiednie nawożenie oraz usuwanie zainfekowanych części roślin.

 

Uprawa pomidorów wymaga uważnego monitorowania, aby zapobiec rozwojowi chorób. Zrozumienie potencjalnych zagrożeń i wdrożenie odpowiednich działań zapobiegawczych, takich jak regularna kontrola, stosowanie środków ochrony roślin i przestrzeganie zasad higieny roślin, może pomóc w uzyskaniu zdrowych i obfitych plonów pomidorów. Pamiętajmy, że zawsze warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego ogrodnika lub specjalisty ds. ochrony roślin w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, aby uzyskać fachową poradę w sprawie najlepszego sposobu zwalczania choroby. Dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym i kontroli chorób, możemy cieszyć się pysznymi pomidorami z naszej własnej uprawy przez cały sezon.

Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl