71 727 62 2071 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Mikoryza - rodzaje, znaczenie i sposoby wspomagania wzrostu roślin

wykorzystanie mikoryzy

Mikoryza jest zjawiskiem, które zachodzi pomiędzy roślinami a grzybami mikoryzowymi. To symbioza, w której grzyby dostarczają roślinom wodę, sole mineralne oraz substancje organiczne, a w zamian otrzymują związki organiczne, które powstają w procesie fotosyntezy. Zjawisko to polega na współżyciu korzeni lub nasion roślin z grzybami i dotyczy około 85% gatunków roślin wyższych z całego świata. Jakie są rodzaje mikoryzy i czy człowiek może pozytywnie wpływać na te relacje? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

 

Rodzaje i znaczenie mikoryzy w przyrodzie oraz w rolnictwie i ogrodnictwie

 

Mikoryza uniwersalna, zwana także mikoryzą arbuskularną występuje najczęściej. Grzyby z tego rodzaju żyją w korzeniach większości roślin i przyczyniają się do zwiększenia pobierania składników mineralnych, takich jak fosfor, azot i siarka. Jest ona szczególnie ważna w rolnictwie, ponieważ pozwala na zwiększenie plonów. Około 85% gatunków roślin lądowych korzysta z pomocy grzybów w tworzeniu tego typu mikoryzy.

 

Kolejnym rodzajem jest ektomikoryza, występująca u około 10% rodzin roślin wyższych, przede wszystkim u drzew. Polega ona na tym, że strzępki grzybni otaczają korzenie roślin, tworząc tzw. mufkę (opilśń) i wnikają do wnętrza.

 

Trzecim rodzajem mikoryzy jest mikoryza erikoidalna (ERM, ER) nazywana też ektendomykoryzą. Ten rodzaj mykoryzy jest ograniczony do roślin z rodziny wrzosowatych i polega na połączeniu pierwszych dwóch rodzajów mykoryzy (ektomykoryzy i endomykoryzy). W tym przypadku strzępki grzybni jednocześnie wnikają do komórek roślinnych i tworzą na zewnątrz opilśń. Pod względem uprawnym największe znaczenie ma mikoryza do borówek.

 

Jak można wspomagać wzrost i rozwój roślin za pomocą mikoryzy?

 

W związku z tym, że mikoryza ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i rozwoju roślin, na rynku pojawiło się wiele produktów, które mają na celu wspomaganie tego procesu. Jednym z nich jest ZIELONY DOM Szczepionka VAXI-ROOT, dostępna w różnych wersjach na przykład: do iglaków i liściastych, do róż oraz do wrzosowatych (borówek).

  

Szczepionka VAXI-ROOT to grzybnia mikoryzowa zawierająca specjalnie wyselekcjonowane bakterie korzeniowe, które wykazują się wrogością wobec chorobotwórczej Phythophthora cinnamomi, odpowiedzialnej za fytoftorozę mogącą prowadzić do zamierania roślin. Bakterie te wspomagają symbiozę między drzewem a grzybami mikoryzowymi, zwiększając powierzchnię chłonną korzeni nawet tysiąckrotnie. Dzięki temu rośliny stają się bardziej wytrzymałe na okresy bez wody i niewłaściwe pH wody, a także są chronione przed chorobami. Produkt ten należy stosować przy użyciu wyciskacza, który ułatwia aplikację szczepionki i pozwala przekazać roślinie odpowiednią dawkę za jednym razem.

 

Mikoryza jest fascynującym zjawiskiem w świecie roślin i grzybów, a jej pozytywny wpływ na wzrost i zdrowie roślin jest niepodważalny. Jeśli interesujesz się uprawą, warto mieć na uwadze korzyści wynikające z zastosowania preparatów mikoryzowych.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego e-Hortico, gdzie znajdziesz szeroki wybór produktów. Nasz zespół to pasjonaci ogrodnictwa, którzy chętnie pomogą w doborze odpowiedniego preparatu mikoryzowego oraz udzielą fachowych porad dotyczących uprawy.

 

Dzięki e-Hortico możesz w łatwy sposób zadbać o zdrowie swoich roślin, zwiększyć ich plony i cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami czy warzywami. Zapraszamy!

 

 

 

Zapisz się do newslettera i odbierz
15 zł rabatu!

Otrzymuj porady na temat pielęgnacji ogrodu, nowości i rabaty dostępne tylko dla subskrybentów.

Kod rabatowy o wartości 15zł jest ważny przez 3 miesiące od daty otrzymania wiadomości, przy zakupach za minimum 150 zł. Do wykorzystania tylko w sklepie online. Nie łączy się z innymi promocjami. W celu skorzystania z rabatu, należy wprowadzić kod podczas procesu składania zamówienia. Kod zostanie wysłany na podany adres mailowy w ciągu 1 godziny od momentu zapisania się na newslettera. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez HORTICO SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. W celu otrzymywania informacji marketingowych w formie Newslettera, dostosowanych do moich preferencji na podstawie historii transakcji, działań w kanałach sprzedaży (np. pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania), w tym celu podaję mój adres e-mail. Przetwarzanie Państwa danych na potrzeby otrzymywania spersonalizowanych informacji marketingowych w formie Newslettera odbywa się na podstawie Państwa zgody, która może zostać w każdej chwili odwołana. Wycofanie zgody na otrzymywanie Newslettera nie wpływa na legalność wiadomości przesłanych na podany adres e-mail przed wycofaniem Państwa zgody. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka HORTICO SA z siedzibą We Wrocławiu przy ul. Giełdowej 12h, 52-437 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.
Zobacz nas na yoputube.com Zobacz nas na facebook.com Zobacz nas na instagram.com
do góry
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl