71 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Jaki czas jest najlepszy na zakładanie trawnika?

Jaki czas jest najlepszy na zakładanie trawnika?

Bez wątpienia, późne lato i jesień to jedne z najlepszych okresów w roku na zakładanie przydomowych trawników, bo to najlepszy czas dla kiełkujących nasion. Wybierając najlepsze nasiona trawy, już po kilku tygodniach możemy cieszyć się gęstą i zieloną murawą rodem z boisk piłkarskich! Dodatkowo efekt jesiennych prac przy trawniku będzie widoczny przez lata!

Piękny trawnik to inwestycja na długie lata, a jego odpowiednie założenie wymaga czasu, niemałych wysiłków i przede wszystkim nakładów finansowych, dlatego warto zrobić to raz, a dobrze! Wymierając tańsze mieszanki trawy, narażamy się na to, że nasza praca nie przetrwa nawet zbliżającej się zimy, nie mówiąc o tym, że mieszanki takie bardzo często zawierają trawy o słabszej wytrzymałości, nie mówiąc o ich wyglądzie. Zakup tanich nasion trawy od nieznanego producenta to tylko pozorna oszczędność, która bardzo szybko znika jeżeli weźmiemy pod uwagę późniejsze koszty pielęgnacji tak założonego trawnika – dosiewki, nawożenie, częste koszenie. Wybierając wysoką jakość nasion trawy, mamy pewność, że nasza praca przetrwa lata!

W ogrodniczych sklepach internetowych dostępnych jest wiele mieszanek nasion traw gazonowych (do trawników). Główne różnice pomiędzy nimi to przede wszystkim cena, przeznaczenie oraz oczywiście skład mieszanki. W dobrej mieszance traw znajdziemy przynajmniej 3 gatunki trawy, gdzie każdy z nich charakteryzuje się innym typem wzrostu i wyglądem, a wspólnie tworzą mocną, dobrze ukorzenioną i gęstą darń. Wybierając markowy produkt z certyfikatem jakości założysz trawnik raz, a efekt będzie widoczny przez lata!

Nowością i prawdziwym hitem w ostatnim czasie okazała się trawa samo zagęszczająca zawierająca życicę rozłogową (RPR). Trawa ta tworzy gęstą i bardzo mocną sieć rozłogów, bardzo szybko zadarnia wolne powierzchnie, a dodatkowo posiada wyjątkową zdolność samo regeneracji w przypadku uszkodzeń, co zapewni większą żywotność i dużą odporność na intensywne użytkowanie.

Czy można założyć trawnik późnym latem lub jesienią?

Oczywiście. Nie warto czekać do wiosny, ponieważ późne lato i jesień to najlepszy czas dla kiełkujących nasion! Dobrze nagrzana gleba i zwiększona wilgotność to odpowiednie warunki do zakładania trawnika. Nie musimy się nawet przejmować chłodniejszymi jesiennymi wieczorami, ponieważ minimalna temperatura potrzebna do kiełkowania nasion traw to ok. 6-8C, więc nie wpłyną one na spowolnienie wzrostu zasianej trawy. Nasiona trawy można z powodzeniem wysiewać od połowy sierpnia, aż do połowy października. Po kilku tygodniach od wysiewu trawa stworzy gęsty, zielony dywan, który spokojnie przetrwa zimowe mrozy.

A co jeżeli za późno wysiejemy trawę i nie zdąży wzrosnąć przed mrozami?

Nie przejmuj się. Jeżeli nawet trochę spóźnisz się z wysiewem trawy i nasiona nie zdążą wykiełkować przed pierwszymi mrozami, bezpiecznie przezimują i wykiełkują wiosną. Nie warto odkładać zakładania trawnika na kolejny sezon! Nasiona wysiane z końcem lata lub jesienią, mają o wiele lepsze warunki (ciepło i wilgotność), a do tego, w porównaniu do trawnika założonego wiosną, również więcej czasu na to, aby przygotować się do sezonu.

Newsletter
Posiadamy zaufane opinie naszych klientów Dostawa nawet w 24H Szybkie i bezpieczne płantności PayU Rzetelna Firma Gazela biznesu
do góry
HORTICO jest Rzetelną firmą! HORTICO posiada Zaufane Opinie!
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl