71 727 62 20
pn-pt od 8.00 do 16.00

Syllit 65WP 50g

producent: AGRO
kod produktu: 5900644530220
Ocena klientów: 4.5

AGROPAK Syllit 65WP 50g

 • skuteczny środek grzybobójczy
 • w ochronie roślin sadowniczych
 • skutecznie zwalcza choroby grzybowe
Produkt wycofany z oferty,
zapytaj o zamiennik
wycofany z oferty, zapytaj o zamiennik
Kosz dostawy: od 10.49 zł
Cena brutto: 19,90 zł / szt. 19.90
ilość szt.
Nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie.
Opis

AGROPAK Syllit 65WP 50g

 
Środek grzybobójczy w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego w ochronie roślin sadowniczych przed chorobami grzybowymi.
 

ZALETY:

 • Zapobiegawczo lub wyniszczająco na parch jabłoni i gruszy
 • Na drobną plamistość liści drzew pestkowych
 • Na torbiel śliw i kędzierzawość liści brzoskwini
 • Skutecznie zwalcza choroby liści drzew owocowych. OPIS SZCZEGÓŁOWY

 
Syllit 65 WP, fungicyd produkowany przez firmę Chimac - Agriphar S.A. istnieje na polskim rynku już od kilkudziesięciu lat. Jest to produkt w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej. Dodyna, będąca substancją biologicznie czynną, to nazwa zwyczajowa octanu n-dodecyloguanidyny. Mechanizm działania środka polega na zakłóceniu funkcjonowania plazmalemmy (błony cytoplazmatycznej), w wyniku czego, zaburzona zostaje wymiana substancji między komórkami grzyba a otoczeniem. Pod wpływem dodyny błona cytoplazmatyczna komórek grzyba traci swoje półprzepuszczalne właściwości i następuje niekontrolowany wypływ istotnych dla grzyba metabolitów oraz wody. Brak tych substancji powoduje zahamowanie różnych procesów fizjologicznych i w efekcie śmierć grzyba.


Syllit 65 WP jest preparatem mało szkodliwym dla środowiska i może być stosowany w sadach prowadzonych w systemie Integrowanej Produkcji. Przez wiele lat preparat ten był najważniejszym środkiem w ochronie jabłoni i grusz przed parchem. Jest to fungicyd o doskonałym i długotrwałym działaniu zapobiegawczym, który charakteryzuje się właściwościami rozpływania na chronionych tkankach.

Syllit 65 WP wykazuje także właściwości interwencyjne, zdolność do zahamowania rozwoju patogena i zniszczenia go, kiedy doszło już do infekcji. Działa na grzybnię rosnącą pod kutykulą, do 72 godzin po infekcji (wykres 1).

Wykres 1. Skuteczność fungicydu Syllit 65 WP w zwalczaniu parcha jabłoni 
 

Preparat posiada także zdolność do całkowitego lub częściowego niszczenia grzybni, a także zarodników konidialnych grzybów Venturia inaequalis i Venturia pirina. W sadach gruszowych zalecany jest do pierwszych zabiegów, ponieważ wyniszcza stadia konidialne grzyba V. pirina zimujące na pędach.

Zalecane dawki środka w sadach jabłoniowych i gruszowych do zwalczania parcha są różne:
zapobiegawczo
 • przed kwitnieniem - 1,5 kg/ha
 • po kwitnieniu - 1,0 kg/ha interwencyjnie
 • w czasie infekcji oraz do 72 godzin po infekcji - 1,5-2,0 kg/ha
wyniszczająco
 • po pojawieniu się objawów parcha - 2,25 kg/ha.
U niektórych odmian jabłoni (np. Jonagold, Golden Delicious) dodyna powoduje ordzawienia owoców i wówczas powinna być stosowana tylko do fazy różowego pąka. Natomiast, jeśli istnieje konieczność zastosowania środka na tych odmianach po kwitnieniu, dawka nie powinna przekraczać 1,0 kg/ha. Uważa się także, że występowanie przewlekłych opadów i niska temperatura sprzyjają występowaniu tego rodzaju uszkodzeń. Zaleca się więc, aby Syllit 65 WP stosować w temperaturze powyżej 6°C.

Należy także pamiętać, że w wielu sadach jabłoniowych, w których wcześniej stosowano dodynę zbyt często lub jako środek niepełnowartościowy, istnieją formy odporne grzyba V. inaequalis. Przeprowadzony w 2001 roku w kilkunastu sadach monitoring pod kątem wrażliwości na dodynę wykazał obecność od kilku do nawet kilkudziesięciu procent form odpornych (tabela 1). 

Tabela 1. Udział form odpornych grzyba V. inaequalis na dodynę
 
Działanie wyniszczające dodyny pozwala również na zastosowanie tego fungicydu w ochronie śliw przed torbielą i brzoskwiń przed kędzierzawością liści. Zalecana dawka środka 7,5 kg/ha w okresie bezlistnym. W zwalczaniu kędzierzawości liści brzoskwini, w okresie jesienno-zimowym (od opadnięcia liści do nabrzmiewania pąków) zaleca się wykonać 1-2 opryskiwania. Pierwszy zabieg najlepiej wykonać jesienią po opadnięciu liści fungicydami miedziowymi, które jednocześnie ograniczają raka bakteryjnego, a drugi na przedwiośniu, w okresie zimowych ociepleń. W okresie nabrzmiewania pąków najlepiej stosować fungicydy dodynowe i tiuramowe.

W przypadku torbieli śliw, pierwszy zabieg wykonać na krótko przed pękaniem pąków liściowych (7,5 kg dodyny), a drugi na początku białego pąka (1,5 kg dodyny).

Przy obydwu chorobach warunkiem wysokiej skuteczności zabiegu jest dokładne pokrycie drzew cieczą opryskową. Dlatego też ilość cieczy powinna być dostosowana do wielkości drzew (sad w pełni owocowania - około 800-1000 l).

Syllit 65 WP polecany jest także do ochrony drzew pestkowych (wiśnia, czereśnia) przed drobną plamistością liści. Zalecana dawka środka 1,5 kg/ha. Pierwszy zabieg najlepiej wykonać bezpośrednio po kwitnieniu. Przy dużym zagrożeniu chorobą powinny być wykonane jeszcze 2-3 opryskiwania, ale najlepiej środkiem o innym niż dodyna mechanizmie działania np. Delan 700 WG czy któryś z fungicydów IBE (Punch Bis 400 EC, Rubigan 12 EC czy Score 250 EC). Należy bowiem pamiętać, że w przypadku grzyba Blumeriella jaapi, który jest sprawcą choroby, także istnieje ryzyko szybkiej selekcji form odpornych na dodynę. 
 
OPAKOWANIE: 50 g
Opinie o produkcie (0)
Newsletter
Posiadamy zaufane opinie naszych klientów Dostawa nawet w 24H Szybkie i bezpieczne płantności PayU Rzetelna Firma Gazela biznesu
do góry
HORTICO jest Rzetelną firmą! HORTICO posiada Zaufane Opinie!
e-HORTICO.pl jest dostosowane do urządzeń mobilnych! Ten sklep dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach o rozdzielczości większej niż 320px!
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl